Božena Nováková,

Skuteč, 37 let

V listopadu jsem byla v prváku, pocity to byly smíšené. Totalita se mě příliš nedotkla. Nijak jsem ji na sobě nepocítila, takže ve mně jako v jedinci nebyla nějaká velká euforie, to ne, ale strhl mě ten dav. Neměla jsem rozum. Celá škola to hodně prožívala, ale nevěděli jsme pomalu, o co jde. Táhli nás starší studenti. V Chotěboři, kde jsem tehdy studovala, byly na náměstí demonstrace. Přijeli tam studenti z Prahy, kteří přinesli mnohem autentičtější informace, než byly tehdy třeba v televizi nebo v novinách.

Jiří Heblt,

Chrudim, 51 let

Na události 17. listopadu mám velmi živé vzpomínky, ten večer jsem se vracel z kostela a pozoroval jsem zvláštní jev. S otcem a sousedem jsme vyšli nad vesnici, kde byl větší rozhled, a na severu jsme pozorovali načervenalou polární záři. Potom jsem pochopitelně velmi žil všemi těmi událostmi. Čekali jsme na tu změnu a toužili po ní. Každé ráno jsem velmi brzo chodil stát frontu do trafiky na těch deset Mladých front, které tam vždy přišly, kde už se o těch událostech psalo. Velmi jsem to sledoval.

Jan Vostrovský,

Chrudim, 66 let

Nijak moc důsledně jsem události kolem 17. listopadu nesledoval. Jen to, co dávali v televizi. Pamatuji si, že bylo pár demonstrací před okresním výborem. A jestli to přineslo nějakou změnu? Co na to můžu jako důchodce říci? Přijde mi, že je teď víc nezaměstnaných. Ale změna k lepšímu to od roku 1989 asi byla. Rozhodně je současný stav lepší, než komunisti. Ale teď po volbách jdou zase nahoru. Současné situaci by asi těžko pomohla nová demonstrace a nový 17. listopad. Ten stav je už tak daný, že změnit asi nejde.

Josef Kabele,

Heřmanův Městec, 82 let

Totalitu jsem prožíval dost špatně. V roce 1951 mě nepřipustili k maturitě, ale nakonec jsem kvůli jednomu podpisu stranického funkcionáře odmaturoval. Musel jsem ale za to jít do Zdechovic a od maturity až do prosince jsem vozil hlínu. Na 17. listopad mám tedy velice pěknou vzpomínku. V té době jsem byl velice rád, že jsem se toho marasmu zbavil. O to více mě štve, že nastoupil marasmus úplně nový. Praktiky současných politiků, to jejich plané „okecávání" mi leze krkem. Už jim nevěřím ani pozdrav.

LUKÁŠ VANÍČEK