Ahoj. Je únor a pokud vysvitne slunko, je cítit, že nabírá energii k zahnání zimy.

Motoristé a nejen oni, jsou zoufalí obzvlášť pří jízdě po důležité a silně zanedbávané spojnici Hlinsko Hrochův Týnec. Tam už se ani nedá kličkovat mezi výmoly a je potřeba nasadit pásy, pokud je tedy máte ve výbavě vozu, ale hlavně polknout několik farmak na uklidnění. Leč výhodou tohoto úseku je, že při noční jízdě tu můžete zhasnout světla, neb vám spolehlivě na cestu posvítí svíčky u pomníčků těch, kteří se nestačili vyhnout a zaplatili cenu nejvyšší.

Jeden takový výmol, a sice na kruháku u superobchodů v Chrudimi, posloužil pracovníkům údržby silnic jako pomník neúnavných hrátek s námi řidiči. Ta hra spočívala v tom, že několikanásobným jakoby spravováním a opětovným přírodním vymletím těch už spravených děr se hloubka jam, co do velikosti přiblížila kráterům na chytání mamutů. Odborníci na opravu silnic nás svou neúnavnou činností připravili o péra, tlumiče, nervy a důvěru v to, že tito chlapíci svou práci umí. Úplně normálně a legitimně se ptám, proč si ten šlendrián vlastně platíme.

Informace o digitalizaci bývalého kina Svět mě přivedla na rouhačskou myšlenku, že by asi nebylo na škodu se v Chrudimi zamyslet nad koncepcí kultury ve městě. Pokud se přemýšlí, že by kino sloužilo jako multifunkční prostor i pro koncerty, divadlo proč ne? Je ale na místě se ptát, zda existence už třetího stánku pro stejné využití je pro pětadvacetitisícové město únosná. Druhý vznikl nedávno v Muzeu barokních soch. Mám pochybnosti, že když se tam instalovalo kino, někdo přemýšlel o jeho ceně i o tom, co udělat s bývalým kinem Svět. Pokud tedy nepřemýšlel o jeho zrušení…

A vůbec nenabízí dnes Chrudim těch kulturních akcí až příliš? Snad mě nikdo nebude podezřívat z nekulturnosti, nebo že bych kultuře nefandil, ale zkuste si spočítat výstavní síně, muzea, koncertní sály, divadlo, besedy muzejní workshopy aj. Mrkněte na kulturní program pro naše město a hlavně na návštěvnost těchto akcí. S úbytkem návštěvnosti kulturních podniků se potýkají i v jiných městech, Prahu nevyjímaje. Možná je to otázka peněz, určitě svou roli hraje internet a dostupnost filmů, muziky aj.

P.S. A co nezletilí Dánové v Praze? No, co by. Nalévaj jim, tak chlastaj.

Ivan Baborák, výtvarník
www.baborak.cz