Ahoj, tak dnes , neb tyto řádky píšu v pátek 28. března, je to přesně sto let od narození významného, ne-li největšího, jistě pak nejvíce překládaného spisovatele českého pana Bohumila Hrabala. Spisovatele jehož knihy i některé filmy mi změnily a obohatily můj svět, tedy můj život a to zásadně.

Na přelomu inspirativních let šedesátých a následně v morální devastaci let sedmdesátých, kdy se prováděly čistky na pracovištích a od prověrek odcházeli ponížení a zlomení sice soudruzi, ale na otázku zda schvalují okupaci naší země v roce 68, si morálně stáli na svém. A pokud odpověď zněla ne, čekal je vyhazov a persekuce , ztráta pracovního místa a mnohdy nátlak na celou rodinu. Vyloučení z KSČ bylo sice pro mnohé osvobozující, leč tvrdě zaplacené. Kdo u nich zůstal, věděl proč. A byl to postoj, ze kterého jsme se ještě, společně i s jinými historickými morálními kolapsy nevzpamatovali dodnes.

V tomto rámci jsme my, bytosti tehdy postpubertální, přísahali na surrealismus na Bretona, na Taigeho, na Štýrského, na Medka, na Kunderu, Reynka, ale i na celou plejádu osobností, které se vynořily v těch zlatých letech šedesátých. Zoufale jsme se sháněli po knihách a informacích, které v předešlých dobách vycházely a jejichž majitelé si je střežili, jak oko v hlavě. Představte si, že Solženicynova kniha „Jeden den Ivana Děnisoviče" měla cenu motocyklu – cenu za kterou ji vášnivý čtenář směnil. Ó, kde jsou ty časy!

A právě v těchto časech mne okouzlila poetika Hrabalova, vycházející právě ze surrealismu s prvky hovorové řeči, leč vyfutrovaná myšlenkami , které v časech běsnících rudých kaligulů tolik chyběly. V roce 1979 jsem nasedl na vlak a v hlavním městě v pivnici U Zlatého tygra jsem se zeptal pana Hrabala, zda mně podepíše mnou namalovaný portrét. Odpověděl: „jestli se poznám, tak jo." Obraz jsem poslal a zpět i s věnováním mi přišel na den přesně za rok. Už jsem nedoufal. Radost to byla, a je obrovská.

PS Jsou osobnosti, které vám obohatí a někdy i změní pohled na svět. Já mám pana Hrabala a co vy?

Ivan Baborák, výtvarník