Ahoj. Je poslední víkend v červenci a je vedro a sucho. Zahrádkáři odkázaní na domácí vodu z kohoutku skřípou zuby, neb se takto zalévaná zelenina a ovoce notně prodraží. Voda, jindy nenáviděný živel, je tekutina s cenou zlata.

Profesor Cílek na nebezpečí dlouhých a vytrvalých suchých období upozorňuje drahně let. Ale jako vždy se budeme věcí zabývat, až už bude pozdě. Stejně jako nás tento týden překvapila zpráva, jak naše populace stárne a jak za několik let bude nás, důchodců, všude jako máku. Fakt, který se ví mnoho let si začínáme uvědomovat až nyní. Jak bude takový svět a naše města vypadat je otázka, na kterou bychom měli hledat odpověď zavčasu. V Chrudimi se zamyslel nad podobnou otázkou Jiří Kadeřávek, ředitel Chrudimské besedy. Ten, inspirován holandským Ede a natruc všem šmejdům, kteří zneužívají seniory, připravil spolu s šéfovou „Mubasa" Štěpánkou Gottwaldovou výlety pro seniory za českým barokem. Za slohem, který našlehal fasádu nejedené církevní i světské budově a radikálně ve své době proměnil podobu našich měst.

Jsem rád, že sociální otázky si klade i nový papež František, který je na své první zahraniční návštěvě v Brazílii a chová se lidsky mile. Na jeho mši na pláži Copacabána přes nepřízeň počasí přišlo asi milión lidí, což je téměř tolik, jako přišlo onehdá posluchačů na rockovou legendu skupinu Rolling Stones, jež si pro svou produkci vybrala stejnou pláž o níž ostatně zpívá i slatiňanská rodačka Vondráčková Helena píseň svou popovou.

Tak si, milí čtenářové, společně v tento okurkový čas přejme, aby zapršelo, ale tak, aby vody potoční a říční zůstaly v korytech a zelináři stihli sklidit a naložit okurky do láku. Neb se blíží Chrudimská pouť a bez zkvašených okurek a cukrové vaty a piva navrch to ale fakt není ta správná jízda na adrenalínových atrakcí. Pokud jste tedy vyznavači světské zábavy. Jiné je to dozajista za vraty kostela.

Ivan Baborák, výtvarník