Rituál, co sjíždí hrdlem a zahřívá uvnitř a až potom celého člověka. Je říjen, měsíc, kdy se nic neděje. I když - měl bych tip na výlet, a to tak, že dublovaný. Právě dnes ve tři odpoledne máme společně s uměleckým truhlářem Broňkem Starým výstavu v choceňském zámku v Orlickém muzeu. Vystavujeme autorský nábytek, který Broněk udělal podle mých návrhů. Je tak šikovný, že si mohu dovolit vymýšlet téměř bez omezení, čehož s chutí využívám a on se usmívá a vůbec si to užíváme. Jinak tam vystavuji i své obrazy, grafiku i kresby.

Druhý tip je také na výstavu, kterou jsem už anoncoval ale …V Hlinecké galerii vystavují do 6. listopadu Ladislav Vašek fotografie a Jan Vodvárka obrazy. Když jsem kdysi dávno poprvé uviděl ve Studnicích masopustní průvod maškar, zaznamenal jsem i fotografa. Byl u všech nejdůležitějších zápletek a akcí, které to divadelní představení, jímž průvod maškar bezesporu je. Ale nikomu nepřekážel. Jako by tam ani nebyl.

Pozorně, zaníceně a zasvěceně dělal svoji práci. Fotografoval. Láďa má dar a ten dar se pozná, když ukáže své fotografie. Vidí. Umí to. Dělá to dobře. Fotografuje tak, že jeho fotografii věříme, a o to jde. My, ostatní, mačkáme spoušť a děláme snímky. Každý už má foťák, i v mobilu ho máme a kdo ne, je prý sto let za vopicema. Jenže…nemáme dar. Láďa Vašek je pan fotograf, co to umí.

Kdo nezná malíře Vodvárku nezná Vysočinu. A naopak. Kdo zná a má rád Vysočinu, má většinou rád Vodvárkovy obrazy. Celé generace malířů krajinářů obdivovaly ten kraj a mnozí z nich podávali o tomto kraji zprávu ve svých obrazech. Hodnota či kvalita jejich výpovědí spočívá také v originalitě jejich podání, tedy jednoznačně rozpoznatelném rukopisu. Rukopis Vodvárkův je zavedená značka vysoké kvality. Celá řada epigonů jeho skvostných akvarelů dává tušit, že by také rády, ale bacha, mistr je jen jeden. Lehkost tvorby Honzy Vodvárky není jen tak. Musíš hodně umět a mít dar.

P. S. Víš, kde vezmeš dar? Já to nevím, ale vím, že za prachy ho nekoupíš.

Ivan Baborák, výtvarník
www.baborak.cz