Ahoj, je srpen a minulou sobotu byla chrudimská pouť, která se ovšem kryla se Dnem otevřených vinnch sklepů v Čejči, kam jsem byl pozván.

Na pouť jsem se mrknul v pátek a v sobotu jel do Čejče. Sobotní události se povětšinou násobí, a tak je někdy nelehké se rozhodnout, čemu dá člověk přednost. Pokud jde o ochutnávku vín, tak nezaváhám. Čejč je starobylá obec, která se připomíná již roku 1222, leží padesát kilometrů od Brna a je vyhlášená svou vinařskou historií. Vína, která zde dozrávají ve žluticových hlínách mívají skvostné charaktery. Místní jsou také hrdi na pobyt T.G. Masaryka, který se právě v Čejči učil kovářem. Což jsem nevěděl. Tak tedy od 11 do 18 hodin probíhala v pořadí již sedmá ochutnávka vín v areálu vinných sklepů''Pod Búdama''. V 25 otevřených sklepech bylo možno ochutnat 222 vzorků. Což je dost. Převažovala vína bílá 118 vzorků, červená 81 vzorků, rosé 17 vzorků, klaret 5 vzorků a také jsem ochutnal portské od pana vinaře Chramosty. Slunečné putování po otevřených sklepech jsme končili v podvečer u usměvavého doktora Karla Křena, který nás odměnil svým skvostným vínem. Při besedě u cimbálu hrála muzika Mládí z Čejče. Žádná profesionální macha. Pěkně slovácky od srdce. Jak přibývá historie Dne otevřených vinných sklepů, přibývá i množství otevřených sklepů. Zaznamenal jsem také sympatickou snahu dělat vína neobvyklých odrůd i technologického zpracování.Vinařům v Čejči se evidentně daří, jak kvalitní vína vyrábět, tak investovat do výroby i do prostředí vinných sklepů. A to je dobře, jak pro ně, tak i pro nás návštěvníky.

P.S. Ve Vencouveru bylo na olypijských hrách bylo rozdáno 100 000 prezervativů. V Londýně se jich rozdalo 150 000. Kdo si tipne kolik jich rozdají v Riu????

Ivan Baborák, výtvarník

www.baborak.cz