Kytička se kladla k pomníku v úterý a dnes je celý program věnován Josefovi na jeho náměstí v Chrudimi, neb ve středu to bylo 223 let, co se narodil.

Tak, jako téměř vždy se uznání dostalo Josefu Ludvíku Františku Resselovi až po jeho smrti, neb zemřel v bídě a neuznán. Což se pravidelně stává těm vyvoleným a obdařeným výjimečným talentem a hlavně pílí. Co je talent bez píle, že?. A Josef byl pilný a talentovaný až běda. Jen na výčet jeho vynálezů by nám nestačil tento sloupek.

V Chrudimi se narodil a šlapal po zdejší dlažbě třináct let, a protože bylo tehdy Rakousko-Uhersko, jeho další osud byl spjat s tímto soustátím. Proto si ho (právem) přivlastňují Rakušané Chorvati i Slovinci.

Chcete nějaký drb o velikánovi? Josef byl výkonný nejen jako vynálezce. Oženil se ve 28 letech s osmnáctiletou (některé prameny uvádějí, že jí ale bylo sedmnáct) Jakobinou von Orebich a zplodil s ní tři děti. Když zemřela, Josef se znovu oženil, a to s Terezií Kasteličkovou, s níž měl dalších 7 dětí. Což je dohromady deset dětí! Kdo si na to dnes, v blahobytu, troufne!

Ve čtvrtek mi mejlem i na sociální síti, kde jsem lapen, chodily doklady o tom, jak vypadá vysvědčení s jedničkami odshora dolů. Až jsem se lekl, co jednou bude s takovou generací šprtů. A jdeme dál.

Včera začala 65. Loutkářská Chrudim, celostátní přehlídka amatérského loutkářství s doprovodným programem do kterého se vejdou i koncerty a tak a je toho dost. Dramaturgie ovšem obehraná a bez espritu a překvapení. Ach jo.

Zato Yanderov, festival v pořadí už 21., nabízí osvěžení a platformu pro mladé, třeba i začínající kapely s konfrontací s již známými formacemi. Přírodní prostředí, hudba, zážitky, sranda, stanování, koupání v řece i vstup je zdarma! Co by za takovou nabídku dala má generace v těch dobách bolševických!

Ivan Baborák, Výtvarník

P.S. Celé programy na avizované akce si jistě najdete sami. Se vším práskněte o zem a jděte se bavit. Já budu makat, abych to nějak vyrovnal!