Ahoj, je říjen a dnes, tedy v sobotu je od 13 hodin na chrudimském letišti drakiáda i s doprovodným programem a zítra, tedy v neděli 28. října je státní svátek.

V Chrudimi je připraven program na Den republiky a to v parku Republiky od 10 hodin do 17 hodin. Dopoledne jste zváni na sváteční vzpomínkový akt a odpoledne proběhne v duchu jarmarečním a program je anoncován, jako 'nejen pro sportovce'.

Vzpomínat se bude našeho prvního prezidenta T.G. Masaryka. Který už za svého života byl uctíván a úcta mu vydržela až do dnešních dní. Jak se bude vzpomínat na současného našeho prezidenta si netroufám předpovídat. Obávám se však, že postupně získá nelichotivá přízviska. I když jeho kámoš a poradce Petr Hájek se nám snaží otevřít oči a tvrdí, že slouží pravdě a lásce zatímco pan prezident Václav Havel byl ve službách Satanových. V údivu se nám tak otevírají ne oči, ale ústa nad bryskním úsudkem poradce presidenta, který také tvrdí, že on jistě nepochází z opice. Nechává nám tak prostor, abychom si sami domysleli z jakého asi zvířete, či z čeho vlastně, se on vyvinul.

Ostatně čeká nás výběr nového hradního pána a kampaň kandidátů je v plném proudu. Předvídám tyjátr velkých rozměrů a třesk přímé volby, která proběhne napoprvé, bude jistě velmi emotivní a nakonec pravděpodobně dovrší naše znechucení politikou dokonale. Sleduji preference pana Fischera, který kopal do roku 89 za Komunistickou stranu Československa a kterého spisovatel Jiří Stránský, autor Zdivočelé země, nabádá 'Pane Fischere, rozpomeňte se na KSČ a nekandidujte!'

Divím se, že právě on je dle průzkumů ten, který to u lidí zatím v průzkumech vyhrává. Zatímco můj favorit, profesor Vladimír Franc, a ti, kteří ho přemluvili na facebooku ke kandidatuře sbírají podpisy, aby se mohl připojit k oficiálním kandidátům na presidenta. Vladimír, který nikdy nebyl v KSČ, doktor práv, profesor, výtvarník, mnohokrát oceněný hudební skladatel a slušný člověk, měl a má tolik odvahy, že své tělo tetováním proměnil na výtvarný objekt by, podle mne byl důstojným představitelem naší země. A jeho tak silně diskutovaný vzhled by mohl být spíš předností. Určitě by se nikde neztratil. Udělejte si chvilku a poslechněte si jeho názory. Protože každej jsme ňákej. A Vladimír Franc je potetovanej. No a co?

Ivan Baborák, výtvarník

www.baborak.cz