Tradice slavení byla počata v roce 1890 na návrh francouzských odborářů. Slavení se ujalo, i bolševikům v tehdejším našem Československu se to téměř podařilo 1. Máj nepovinně - povinně navléknout jako oslavu tehdejšího režimu. Ještě dnes, když na ty doby vzpomenu, naskočí mi po celém těle vyrážka zvaná kopřivka.

Jako malý chlapec jsem si v hodinách výtvarné výchovy na základce ve škole Růžovka vyřezal rukověť mávátka, vybarvil ho trikolórou a nalepil proužky krepového papíru, aby mi ve větru výrazně vlálo. A v ten slavný den oblečen do nevědomosti jsem se vnořil do barevné řeky spoluobčanů a s výkřiky - Kdo stojí na chodníku nemiluje republiku - jsem s vlastnoručně vyrobeným mávátkem slavnostně a s úsměvem kráčel ulicí dnes Širokou až na náměstí tehdy zvaném Leninovo či jak, už ani nevím.

A potom jely alegorické vozy, které vyráběly propagace všech tehdy státních podniků, jejichž názvy většinou už dnes nikomu nic neřeknou. Později, už starší, jsme na 1. máj pravidelně jezdili do Bzence na ochutnávky skvělých vín. Z okna hotelu na náměstí jsem vždy brzo ráno sledoval nejkratší prvomájový průvod v tehdejším ČSSR. Mnohdy nestačili muzikanti odehrát ani hymny.

A Bzenečtí houfně odhazovali transparenty a vlajky, abychom se spolu za okamžik sešli v sokolovně na koštu vín. Na těch nejkrásnějších oslavách Svátku práce, jaké si člověk umí představit. Kde je to mávátko, kde jsou ty fabriky, kde je škola natřená na růžovo, kde je nevědoucí, ale radostné mládí? Ti starší to vědí . No jasně, přesně tam to všechno je.

P.S. Tak na zdraví a na život vám připíjím Bzeneckou lipkou . A nezapomeňte na líbačku pod rozkvetlou třešní…

Ivan Baborák, výtvarník, www.baborak.cz