Ahoj. Je duben, sluníčko pere a konečně je teplo, než optimismus chybí. Dnes to vezmeme fofrem protože jdu do přírodního fitka makat na zahradu. Dělám to už celý týden a večer visím na židli jak netopýr utahaný k smrti. Ale jen práce může přemoci únavu a pilulkoví šamani mi pohybovou aktivitu naordinovali, tak ji provádím a musím přiznat, že mi svědčí.

Přes zimu jsem byl zalezlý v atelieru a mával jsem jen pravicí ve které jsem svíral štětku na malování obrazů. To Miloš na hradě svírá v pravici slivovici, jak mně prozradil v televizi, neb mu ti samý šamani našli v krvi cukr, stejně jak mně, vyměnil prý tedy cukernatou becherovku za čirou švestkovici a ještě si za naše prachy koupil rychloměřák, jakýsi tester za jedno mega na kterém zkoumá, zda ta slivka není s metanolem. Co říkal potom, nevím, neb se mi obrátil z té zprávy žaludek, vypnul jsem televizi a šel sekat trávu na zahradu.

Pak mi volal Richard Herbstů, jehož sdružení Machr provozuje Leťák v Chrudimi, že už ho ta hra o osudu Leťáku nebaví, což se mu nedivím, neb já už to vím dlouho. Osud tohoto území je zpečetěn a vítězí myšlenka ekonomickopolitické lobby v Chrudimi a všem je fuk názor obyvatel města, se kterými hrají dost prapodivnou hru, které se říká manipulace. Neb něco jiného říkají a něco jiného dělají. A na nic jsou všechny ty kulaté stoly a ankety a setkání a vůbec. A vychutnávají si dlouhodobě tak trochu „naivní" iniciativu za zachování Leťáku.

Neb platí to, co je v plánu na využití tohoto území, a to jak ve starém, tak a i v tom navrhovaném novém územním plánu, který se chystá. A já vsadím své lehce rozšmajdané boty, že nakonec to dopadne tak, jak tito důmyslní věrozvěstové chrudimských světlých kulturních zítřků prorokují. Vybagrovat, odstranit, vybudovat parkoviště a most přes řeku Chrudimku a připravit pozemek pro vybudování hotelu a provozovat kongresovou turistiku.

A když budou občané hodně prudit, někde vzadu jim dovolí přenosné malé kino, které se stejně později zruší, neb si budou stěžovat na hluk. Jiné studie nebyly, nejsou a nebudou. A platí to, co už platí několik století nazad, že nejlepší metodou proti těm „naivům", co to nechtějí pochopit, byť by i měli pravdu, že proti nim je nejlepší metoda soustavně znepříjemňovat jejich práci, nadšení a život, až nakonec rádi, aby už měli klid, rezignují.

PS. Jaká je obrana proti takovému jednání? Solidarita. Nedat se a zastat se správné věci i kdyby mě to mělo něco stát. Jenže. Kde takové lidi sehnat ?

Ivan Baborák, výtvarník