Magie střídá dobrodružství a je také možno rychle zbohatnout, neb se otevírají přírodní sejfy s poklady, ale zase jen pro toho, kdo je správně vybaven a má u sebe důležité věcičky, jako např. svěcenou křídu či květ kapradí a o žádném dnes tolik frekventovaném hledačském detektoru kovů nikde ani muk. Vždy však šlo o démony a nečisté síly, čarodějnice se k nim připojily až po velmi ukrutném čase inkvizičním. Přijít však můžete i dnes o svou milovanou či jen manželku, někdy lidově také zvanou „starou", neb čarodějnice se vesměs rekrutují z dam již nepružných a co do líbeznosti tváří již odkvetlých, těm, kterým vesměs spoza šátku vlas vlaje šedivý a na nose se jim skví ohavná bradavice.

Nejdříve se babizny musely mazat mastí zázračnou, která po aplikování na celé tělo zaručovala že se čarodějka vznese jako vítr do povětří, a to na svých strojích létacích vyrobených ze dřeva jasanového zakončeného pruty z vrby. Jasan symbolizuje v tomto případě pružnost a jarní vrbové proutky dodávají forsáž potřebnou ku létání.

Takto vybavené letušky předvádějí veskrze lety stíhací, když vyrážejí na sabat, což je takový čarodějnický potlach přeukrutný. Tam se dámy oddávaly tanci v kruhu. Ten tanec se tančil pozpátku a nakonec se proměňovaly ve vlky, prašivé psy a i jiná zvířata. Bylo tedy zapotřebí se chránit před uhranutím a uchránit hlavně úrodu, celé hospodářství a také zdraví.

Leč bacha, byly i čarodějky, které byly vybaveny dovednostmi pro obyvatelstvo blahodárnými. Bylinkářky, vědmy se vyznaly v tajích přírody. Jejich poznatky mnohdy vedly k obohacení vědeckých postupů v lékařství, fyzice, biologii aj.

Ivan Baborák, výtvarník

PS: A jaké z toho plyne poučení: Pohledná krasavice nemusí být ještě pro život prospěšnější, než tvoje „stará". No chtěl jsem napsat ježibaba, ale to by bylo už asi moc.