Ahoj, je červenec a skončila 61.Loutkařská Chrudim. To je tradice k nepřehlédnutí. Vždyť také dala městu Chrudim přízvisko Město loutek. Ano společně s Muzeem loutkářských kultur, které zahaleno lešením připravuje, myslím pro návštěvníky místní i přespolní, překvapení v podobě velkého třesku! Ten se chystá na konec letošního roku. Jaká byla ta letošní přehlídka amatérského loutkářství, si netroufám hodnotit a každé srovnávání s tím, co už bylo, je myslím k ničemu. Zdá se, že v přemíře různých akcí, kterých je tolik, že se opravdu nedají stihnout, je na tom chrudimská přehlídka dobře. Byl jsem na několika představeních, ale nejvíc jsem byl zvědav a těšil se na koncert chrudimského autorského projektu s jménem Myštet. Vloni mně akusticky a komorně dívky a hoši z Myštet zahajovali výstavu pořádanou právě k loutkárně v chrudimské galerii Díra výstavní a byl jsem napnut, jak bude vypadat jejich produkce na pódiu a elektricky.

Poetika Myštet postavená na vizuální kostýmové šou tří krasavic s boa, silně evokující styl kabaretu ze začátku minulého století kontrastuje s nápaditou a současnou podobou hudby výborných a zkušených muzikantů v pozadí. Skvělé texty písní a atmosféra až divadelních promluv a improvizací v prolukách jednotlivých hudebních kusů dává tomuto hudebně divadelnímu tyjátru vůni chytré, nepodbízivé, inteligentní a přesto srandovní šou, kde si přijdou na své milovníci dobré muziky, šansonového divadelního pěveckého projevu a i my, milovníci dívčích křivek, si oko okysličíme. A to vše nakrájeno, zamícháno, nešleháno a zlehýnka čokoládou posypáno pod autorským logem skupiny Myštet. Jejich koncert je večírkem radosti, veselí a rajcovního napětí. Raduji se z jejich talentu, mám radost, že jsou od nás z Chrudimi, že nezapřou své rodiče, mé vrstevníky a kamarády. Přeji jim jen to nejlepší.

P.S. Jejich vystoupení bylo takovou pěknou tečkou za tou naší chrudimskou bouřkami zkoušenou a přesto úspěšnou 61. Loutkařskou Chrudimí.

Ivan Baborák, výtvarník

www.baborak.cz