Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BABORÁKŮV TÝDEN: Naši šikulové se v Polsku neztratili

Glosa výtvarníka Ivana Baboráka.

28.9.2014 1
SDÍLEJ:

Ivan BaborákFoto:

Ahoj. Jak jsem slíbil minulý týden, tak i činím. Byl jsem v polském partnerském městě. Olešnici se říká město věží a růží.

Protože je město na rovině, věže i Olešnici nepřehlédnete. To město se mění rychlostí blesku. Zdejší starosta je v Bruselu v komisi pro náš region a snaží se. Jeho snaha je očividná a pro obyvatele je prospěšná. O tom, jak je to u nás, ví každý. Neb počínání námi vyslaných, kteří by už konečně mohli, stejně jako pan starosta Bronš z polské Olešnice, více myslet na ty, kteří je tam vyslali, než jen na své blaho a tučné konto.

Minulý víkend byly v Olešnici XVII Dny Evropy. Chrudim se presentovala důstojně a s grácií, neb mladí sportovci z Gymnázia J. Ressela pod dohledem paní ředitelky Kláry Jelinkové hráli volejbal a běželi dálkový běh a šlo jim to výborně. Ruční řemeslníci ve třech stáncích předváděli tradiční výrobu. Dřevěné hračky tvořil F. Sádovský a jeho krásná žena Maruška, na perníkové srdce, koníky i jiné vzory s lehkou rukou malovala paní Piskačová. I náš medař pan Gregor s širokým sortimentem výrobků z kvalitního českého medu byl s úctou a respektem okukován místními dolnopolskými medařskými kolegy. A nejen on, ale i umělecký kovář který bušil do kovadliny v rytmu kapel na pódiu. To vše na medařském jarmarku, který trval dva dny za podpory různých hudebních i jiných produkcí. Účastnili se ho i zahraniční, povětšinou městsky spříznění vyslanci z Německa a Francie.

Výstava mých prací, tedy obrazů z kalendáře dvou měst Olešnice a Chrudim plus několika volných grafik byla odvernisážována za účasti chrudimského místostarosty Jana Čechlovského a olešnického starosty Jana Bronše v Galerii Brama Wroclawska. Výstava trvá do poloviny října. Pokud pojedete okolo, mrkněte na ni. Osobně si myslím, a potvrdil mi to i starosta Bronš, že to vůbec není špatný nápad seznámit a ukázat obyvatelům partnerských měst v kalendáři to své a partnerské vždy napůl. V projektu tak hodlají v Olešnici pokračovat. A ještě něco. Protože od převratu jsem presentoval svou prací Chrudim v partnerských městech už několikrát, nemohu jinak, než poděkovat Honzovi Koubovi, jehož podíl na úspěšných výjezdech a presentacích našeho města navenek je práce záslužná a obětavě starostlivá. Tedy skvělá!

Ivan Baborák, výtvarník

www.baborak.cz

P.S. Příští týden je v Chrudimi Trienále Ex Libris i s výstavou mého oblíbence Zdeňka Mézla v Muzeu barokních soch. To se máme věru nač těšit.

Autor: Redakce

28.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Z areálu arboreta v Luži.

Komule Davidova přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly

Chodba v přízemí chrudimské radnice. Odsud se teď do obřadní síně nikdo nedostane.

Opravy nahrávají snoubencům

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Chrudim – Na chrudimském pracovišti Úřadu práce ČR v Pardubické ulici se v zítra od osmi do jedenácti dopoledne uskuteční první ročník Burzy práce pro osoby se zdravotním postižením.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Když kohout kokrhá, HC Chrudim ztratí první utkání

Chrudim - První porážku v sezóně připravil chrudimským hokejistům celek České Třebové.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Seč – Pro větší pohodlí voličů v nadcházejících parlamentních volbách vypraví vedení Seče pro obyvatele místních částí Hoješína, Počátek a Prosíček auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení