Ahoj! Je listopad, jedenáctý měsíc.

Jak mi někdo začne tykat zpozorním. Půl života mi totiž tykali bolševici a bylo to od nich dost arogantní a nepříjemný. Jde o tu atmosféru. Nevím kdo vymyslel nápis na ceduli, která mě upozorňuje, že jedu v obci rychleji než mám. Ale bacha, ta cedule mi tyká. Asi ji dělal nějaký zakuklený bolševik. Bliká a nařizuje: ZPOMAL! Sem tam někde i zavyká ZPOMALTE! Všiml jsem si ale na zahraničních cestách, že upozorňovat na překročenou rychlost jde i mile.

Zaznamenal jsem cedule, na kterých bylo jen jednoduché stylizované logo obličeje. S úsměvem, když nespěcháš. Při překročení rychlosti se zobrazilo logo s koutky dolů. Je to tak trochu o nás, většinou se na nás musí zařvat a důrazně upozornit. Problém je, že jak na koho. Já bych bral raději to logo.
Když už jsme u těch cedulí, které upozorňují: Nejde si nevšimnout, že na každé výpadovce jsou cedule, a na té z Pardubic do Chrudimi jsou hned dvě, které upozorňují, že vjíždíte do města ve kterém je Muzeum barokních soch. Což je správné. Tak to má být. Odchytit projíždějící a těm ostatním předat informaci. A možná se i trochu pochlubit. Konec konců - je čím.

Ale nerozumím tomu, proč u města Chrudim, ve kterém je i evropské Muzeum loutkářských kultur a Regionální muzeum s evropskou sbírkou Muchových plakátů, jsou tato dvě muzea pro projíždějící v ilegalitě. Není potřeba vymýšlet důvody, například, že ta dvě muzea mají jiného zřizovatele a podobně. A že to nejde. myslím, že dobré a užitečné by bylo rozdělit ty obří cedule na třetiny a vepsat do nich i zbývající dva naše turistické magnety.

A to „naše” podtrhuji. Máme to štěstí, že jsou v našem městě. Dát projíždějícím úplnou informaci, proč zastavit. Třeba si po prohlídce zajdou na oběd a tak vůbec.

Ivan Baborák, výtvarník, www.baborak.cz