Ahoj. Od několika známých mi přišla přeposlaná pozvánka z radnice, která je zve a nabádá, ať i oni pozvou své známé na úterý 19. května do chrudimského Leťáku na, jak se píše, veřejné plánovací setkání Restart Letního kina v Chrudimi a že jde o pokus (slovo pokus je myslím přesné) najít řešení pro budoucí využívání a podobu areálu a výstupem bude zadání nového projektu. A ještě jedna věta stojí za citaci: „Toto setkání budou řídit nezávislí facilitátoři se zkušenostmi z architektury, urbanismu a právě s facilitacemi veřejných plánovacích setkání."

Pravidelně se zúčastňuji debat o budoucnosti Leťáku vyvolaných jak radnicí, tak Chrudimskými patrioty i jiných např. MaChrem. Těch přemnoho hodin věnovaných nesouladu těch, kteří si přejí zachování Leťáku a těch ostatních, kteří jsou v menšině a tvrdošíjně se drží koncepce projektu, který ač zaplacen, je, doufám, už smeten ze stolu. Jednalo se o vybagrování svažitého hlediště a zbourání stěny s plátnem.

Rozhodl jsem se, že se tohoto setkání nezúčastním. Slova, slova, slova a čas běží. Okolní města mají problém, kde svá letní kina vybudovat a reagují na současný trend obnovy tohoto sice sezónního, leč nezastupitelného fenoménu. My v Chrudimi máme místo i multifunkční areál. Mám za to, že budoucnost Leťáku je na domluvě s těmi, kteří ho i s nepřízní a ústrky vyzdvihli z popela, a že může po nevelkých investicích sloužit jako multifunkční areál. Jsou to oni, kteří nejlépe vědí, co multifunkční areál potřebuje. A svými návrhy dokazují svou připravenost pro domluvu a kompromis. Věřme, že i druhá strana připravena také. Tak proč chodit kolem horké kaše a hlavně ztrácet čas.

Ivan Baborák, výtvarník

P.S. Pan Seneca nás totiž nabádá: „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život nám utíká."