Ahoj,

Minulou sobotu jsme odvernisážovali výstavu v Muzeu barokních soch věnovanou vynálezům a životu J.Ressela spolu s paní velvyslankyní Slovinské republiky v ČR a starostou města Chrudimě.

Výstavu ze sbírek Technického muzea v Lublani můžete shlédnout do 10. října a myslím, že stojí za to poznat šíři záběru myšlenek, nápadů a realizací pana Ressela. Jeho rodného domuí v Široké ulici si jistě všimne každý. Je to ten s nejopadanější fasádou.

Včera jsem se vrátil z polské Olešnice, což je partnerské město Chrudimě. Fotil jsem si místní městské pohlednicové ikony, neb jsem přijal výzvu vytvořit společný kalendář malovaných náhledů na obě města. Byl jsem překvapen, že jsem stál panu starostovi za to, se mnou poobědvat a učinit procházku po městě a nově zbudovaném areálu určeném k relaxaci a sportu. Což byl delší pochod okolo rybníků, venkovní tělocvičny, přírodního amfiteátru, koupaliště, sportovní haly aj. Vyslechl jsem, jaké mají ještě další plány. Pan starosta a Evropská únie. Pan starosta Olešnice za čtyři funkční období mění tvář našeho partnerského města s grácií a razancí, která vyfutrovaná penězi z EU slouží občanům jak při relaxaci a sportu, tak i ke kultuře. Nemohl jsem si nevšimnout, s jakou vážností ho usměvaví spoluobčané zdraví. Nic si nemaluji a je mi jasné, že regionální politická scéna není med ani v polských luzích a hájích.

O půl čtvrté se rozloučil a v pět odlétal do Bruselu. Měl jsem připravenou poslední otázku, ale nakonec jsem ji nepoložil. Myslím, že byla zbytečná. Chtěl jsem se zeptat, co si myslí o EU, oblíbeného zaklínadla zastydlých našinců. A protože neumím polsky, naznačil jsem posunkem a řekl, že smekám klobouk, pan starosta rozuměl. Tak nějak bych si i já představoval spolupráci s Bruselem. Zasmáli jsme se oba. Můj úsměv byl ale takový hořkosladký. Snad se i my naučíme alespoň dostat z Bruselu to, co nám z důvodu naší korupce odmítají dávat. Poláci to umí.

P.S. Tak si představte, že podle britské studie přeplňují lidé varné konvice, čímž tratí domácí rozpočty miliardy korun. Tak na to dejte pozor!!! Nebo si vodu ohřívejte v kotlíku na ohýnku z napadaných větviček. I taková dovednost se může v budoucnu hodit.

Ivan Baborák, výtvarník