Ahoj, je srpen a ačkoliv se avizovalo, že budeme sbírat houby do košů od brambor, v lese najdeme jen houbové průzkumníky, kteří vylezli ze zvyku, nebo je vystrčila na světlo Boží náhoda. Na pořádné úlovkové houbaření si asi počkáme. I tak procházka lesem neuškodí, naopak vyčistí hlavu a svaly protáhne.

Sedím doma na zadku, pracuju a poslouchám zprávy, okurková sezóna to není ani náhodou.

Bouře v Londýně a i v jiných městech na ostrově, zprvu připisované imigrantům a kriminálníkům nakonec ukazují, že příčina naštvanosti mladých lidí může mít i jinou, hlubší příčinu. Žijeme v době kdy devadesát procent majetku a také příjmů kontroluje deset procent lidí, kteří stále bohatnou, zatím co zbytek chudne. Taková situace je neudržitelná.

Politické elity řeší situaci nespravedlivou reformou, při které nechávají dluhy státu zaplatit z větší části těm chudým, neinvestují do vzdělání, nerozkrývají miliardové úniky a na signály zdola, které jim dávají občané, kteří žádné dluhy nenadělali, reagují arogantně a zpupně.

Zdá se, že zastupitelská demokracie selhává a politici nenabízejí řešení, realita předbíhá politiky. To říkal včera chlápek v televizi. Nějaký pan profesor z Karlovy univerzity, jakoby věděl víc, než všichni ti chlápci a dámy, které jsme si zvolili.

PS. Taky jsem si přečetl, že lidé nepotřebují sociální dávky. Potřebují práci a za tu práci lidsky důstojný plat - nikoliv almužnu. Pak nebudou nespokojení a nebudou nepokoje.

Ivan Baborák, výtvarník
www.baborak.cz