Musíme si rok počkat a dát se na modlení, neb jak jinak ovlivnit mocnou přírodu nevím a neumím, ale upřímně, ani tomu modlení moc nevěřím, že by totiž mělo takovou moc. Možná je to tím, že se Štěpán k nám nemůže probojovat přese všechny ty uzávěrky v dopravě, které zažívá totálně ucpaná Chrudim.

V sobotu měla být v odpoledních hodinách na fotbalovém hřišti na Seči drakiáda, a tak jsem si nostalgicky vzpomněl na legendární akci, která proběhla v předvečer převratu roku 89, kdy můj velmi vtipný kamarád Jirka Sáva vyrobil plakátek, který se rozmnožil pokoutně u někoho v práci, nebo tak nějak, neb v těch dobách byly všechny stroje rozmnožovací pečlivě střežené a bolševiky evidované. Ten plakátek byl určen jen pro přátele a forma byla Cimrmanovsky ironická a začínala slovy: „'Anarchisticko destrukční skupina Spodní větry vás zve na drakiádu". Dnes se to zdá jako špatný vtip, ale plakátek se dostal na nástěnku jedné chrudimské školy, odtud na sekretariát OV KSČ Chrudim, kde si soudruzi mnuli ruce, že se konečně dočkali i oni a mají ve svém rajónu škodnou. Chudák Jirka Sáva byl několikrát vyslýchán a nad otázkami vyšetřovatelů zůstával rozum stát . Nějak složitě se sháněl někdo, kdo by soudruhům vysvětlil, že jde o ironii a žert, jako v té známé knize Milana Kundery a nebýt slavné a sametové revoluce, kdo ví, jak by to s Jirkou dopadlo…

A z toho je zřejmé, že ironie a sranda, když narazí na blbce, který má moc a vymydlený mozek, může dospět k neuvěřitelným reakcím a dějům.

A to i dnes.

Ivan Baborák, výtvarník