Ahoj. Ačkoliv jsem zapřísáhlý nepřítel telenovel, tento letní okurkový čas jsem podlehl a neúnavně a vášnivě sleduju hned tři takové hodně povedené a napínavě vzrušující. Tak popořadě. První telenovela je o zpěvačce písní Evitě, což je její pseudonym jinak ji všichni říkají Džambulka a já jí také tak říkám a denodenně trnu, jak ji démon alkoholu a jiných útrap dohání do prekérních situaci, ze kterých ji musí zachraňovat dva plantážníci a ochránci. Jeden se jmenuje Chosé a druhý Magura a jsou to chlapíci neúnavní a odvážní. Navzájem na sebe kují pikle a hlavně žárlí. Sleduji se zájmem jejich eskapády a boj o přízeň hlavní hrdinky, kterou to vše unavuje až smrti.

Druhá novela se týká velkého kormidelníka Peteho, který ač klaďas, jak to o něm téměř všichni říkají, ale my víme svoje, ze své obrovské moci nad naší společnou bárkou zešílel a kormidlo svěřil různým kmotříčkům, aby měl čas na své nekalé rejdy se svou konkubínou.Ta použila všech svých zbraní, i když každý soudný divák jistě uzná, že herečka vlasním jménem Nadžijová není úplně ten typ, po kterém bychom my, kluci, šíleli. Leč, jak to v těchto případech bývá, Peté se vzdal slibu manželství a vrhnul se do rozbouřeného moře neřesti a klamu. Poslední díly jsou velká trapárna, neb se přišlo na to, že milenka nechala sledovat manželku lodními rozvědčíky. A nyní je to selanka, neb z ťurmy se ozývá její pláč a zliky nad nelidským zacházením a špatnou hygienou. Pete zbaven kormidelnictví vzlyká také den co den před soumrakem a toužebně na nás visí se svým psím pohledem z teleobrazovky a snaží se nás jednou dojmout a podruhé ještě víc naštvat.

Třetí novela v tele je o Kmotříčkovi Jarouškovi, a je dost zamotaná. Jaroušek byl nachytán, jak pod vlivem alkoholu se snažil s autem přejet ženu, těžce ji zranil, neposkytl jí pomoc a z místa nehody se snažil zmizet. Byl chycen, vyslechnut a puštěn na svobodu. Z posledního dílu se dovídáme, že opilý nebyl, svědci se ve výpovědích různí a s poškozenou se hlavní hrdina finančně vyrovnal a jak to tak vypadá, všechno bylo trochu jinak a soudím, že to bude o tom, jakou sílu mají bankovky a vliv.

PS. A nakonec jedno doporučení. Vyzkoušejte grilovací klobásy z ZD Rosice. Jak mi sdělil důvěrně předseda Blažek, dávají do nich výhradně maso. Což nebývá v našich krajích zvykem.

Ivan Baborák, výtvarník