Jarda má stromky pod šlechetným dohledem už deset let tomu nazad, takže je tvůrcem a šlechtitelem jeho vizuální podoby. Není nic snadnějšího, než si nechat od odborníka poradit. Ovšem to slovo odborník bych podtrhnul. Neb, co já už slyšel odborníků na prořez a řez ovocných stromků. A co odborník, to jiný názor a jiná metoda.

Malíř a námořní kapitán Jaroslav Koreček mi po kafi a při odchodu strčil do ruky pozvánku na svou výstavu, kterou zahajuje slavnostní vernisáží v neděli 19. dubna v 15 hodin v Městském muzeu ve Skutči v Malé galerii v Památníku V. Nováka. A výstava potrvá až do konce května. Výraz „slavnostní vernisáž" je obvyklé slovní spojení, leč v tomto případě je ten akt definován velmi přesně, protože výstavu uvede dvojice Štěpán Rak a Alfréd Strejček. O koho jde, nepíšu, všichni ví, kdo neví, je kulturní barbar a ignorant. Jistě chápete, že příští týden ve tři hodiny bude dobré se obléknout a zajít či dojet do Skutče.

Před devíti lety jsem Jardovi zahajoval k jeho šedesátinám výstavu ve výstavní síni v divadle K. Pippicha v Chrudimi ve městě, pod jehož křídly Jarda tvoří. A tehdy na jeho výstavě bylo plno, což nebývá jinak v této luxusní síni zvykem. Za rok malíř a námořní kapitán Jaroslav Koreček oslaví kulaté výročí a já bych mu přál ze srdce, aby město Chrudim mu bylo nakloněno tak, jako dnes město Skuteč, které si dokáže vážit dobrého umění a regionálních tvůrců. Dokazuje to mnoha aktivitami, které nejde přehlídnout. Ve Skutči totiž kulturu umí!

Ivan Baborák, výtvarník

P.S. Regionální muzeum v Chrudimi opouští ředitelka a výtečná odbornice Martina Vítková, která ho dokázala za krátký čas rozpohybovat do nevídaných aktivit, na které jsme nebyli v Chrudimi od tohoto ústavu zvyklí. Od roku 2011 to je již pátý ředitel! Je to normální?