Ahoj.

V minulém sloupku, a to byla ta vedra k nevydržení, jsem napsal větu: „Jednu dobrou zprávu ale na konec pro vás přece mám. A to, že vedra skončí a o víkendu přijde studená vlna. Doufejme, že z toho vedra nepřijdou mocné bouřky s kroupami a přívalovými dešti, aby se nakonec ještě nerozvodnily znovu toky i potoky.....no to nás ochraňuj Bůh."

Uznejte, to aby se člověk bál něco napsat. A když byla tento týden voda na Ležáku a Novohradce nejvýš, volá mi místostarosta Chrudimi Tejkl Mirek. Mirek proto, že se známe, jinak se jmenuje Miroslav s titulem JUDr. A zda bych mu neřekl, jak to u nás v Přestavlkách vypadá. Tak nerad, nesnáším pohled do očí zoufalých lidí, jimž bere živel majetek, ale nakonec jsem sedl do auta a objížděl sousedy i v Trojovicích a zajel jsem přes kopec do Hrochova Týnce. Zoufalství a bezmoc lidská je tichá a bez zbytečných gest. Nevím, co prochází hlavou člověka když se mu voda dere přes práh domu. Ale vím, že bych to, stejně jako vy, nechtěl zažít. Nahlásil jsem tedy, co jsem viděl a jak rychle voda přišla tak odešla. Co po ní zůstalo, víme.

Obraťme list. Dnes je ten den, kdy naše superstar, náš nejznámější a největší chrudimský rodák, má výročí nedožitých 220. narozenin. Třepetalky třepetají, vlaječky vlají a my se radujeme, že Josef Ludvík František Ressel, vynálezce, lesník, spisovatel a renesanční člověk se narodil u nás v Chrudimi. Celý život pracoval pro Rakousko, tedy i pro nás, neb jsme se zase společně sešli a to v EU. Mrkněte na doprovodný bohatý program a navštivte nějakou z mnoha akcí a radujte se, protože ono poslední dobou není zas tak moc událostí v tom našem malém, ale přesto krasném státě, na co by člověk měl být hrdý. Natož, aby se z toho radoval. Prognózy nepíšu, co kdyby se to splnilo, jako minule s velkou vodou.

P.S. Přesto ale předpovídám horké politické léto.

Ivan Baborák, výtvarník
www.baborak.cz