VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BABORÁKŮV TÝDEN: Zázraky se dějí, když na ně věříš

Víkendová glosa výtvarníka Ivana Baboráka.

10.8.2014
SDÍLEJ:

Ivan BaborákFoto:

Ahoj,

v Chrudimi je pouť. Kdysi slavná a hojně navštěvovaná poutníky z celé naší vlasti. Účelem, mimo jiných věcí, bylo poklonit se zázračnému obrazu sv. Salvátora, tedy Krista. Na obrazu je namalována hlava Krista na lipovém dřevě.

Traduje se historka, že obraz byl ve sbírkách krále Rudolfa ll. Velmi hbitě a pod dohledem švédské královny, a snad i na její popud, se poklady za válek švédských odvážely pod dohledem vojska do země švédské. Mimochodem stejnou cestou se ke královně dostal i Kodex Gigas, původně z kláštera v Podlažicích. Klášter tam ale nehledejte, neb ho vypálily a zpustošily Žižkovy hordy přeudatných a přeukrutných ničitelů české tehdejší kultury.

Další story o obrazu se vypravuje o tom, jak se dostal do Chrudimi, jak přišel ke krvavé skvrně na malbě, jak nešla zamalovat a jak obraz aktivní a prozíravý pan děkan Václav Samuel Hataš získal pro chrudimský kostel, jak po církevním řízení byl obraz uznán jako zázračný a jak se v jeho blízkosti děly prapodivné věci a zázraky obzvláště v dobách morových. Tak si představte, že v nastupujícím podzimu roku 1733 přišlo k obrazu prý víc jak 52 000 lidí. Turistický ruch, o kterém si můžeme nechat v Chrudimi, městě tří muzeí, jen zdát. Měl jsem možnost restaurovat kopii, kterou vlastní Arciděkanství chrudimské od malíře Františka Mullera z roku 1894. Kopie je vskutku skvostně namalována a František jich udělal za svůj život mnoho, neb se to na tehdejších poutích kopiemi od různých malířů jen hemžilo. Na své si při poutích do Chrudimi přišli všichni, církev, město, obchodníci i moji vzdálení kolegové malíři kopií a hlavně věřící na zázraky, které, jak známo, se dějí i nyní, pokud na ně věříš. A tak se těším, že zajdu omrknout originál zázračného obrazu. Co kdyby se děly zázraky? Bude vystaven v sobotu navečer v kostele sv. Kateřiny a v neděli ráno v hlavním kostele Nanebevzetí Panny Marie na náměstí.Ivan Baborák

PS. Mnozí bydlící v centru Chrudimi si stěžují na hluk a chaos po dobu poutě. To je stejné, jako by si stěžoval člověk bydlící u letiště, že ho ruší hluk přistávajících letadel. Na rozdíl od těch prvních to mají Chrudimští jen jeden víkend v roce. A pokud i tak si nemohou pomoci, tak ať se odstěhují na samotu u lesa.

Ivan Baborák, výtvarník

Autor: Redakce

10.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
SLEDUJEME ON-LINE
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Bára Štěrbová (3 kg a 49 cm) je po šestileté Elišce druhou dcerkou v rodině Aleny a Petra Štěrbových z Ochozi.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 21. října

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Chrudimsko – K volebním urnám přišlo během parlamentních voleb odevzdat svůj hlas 62,94 procent voličů, to je zhruba o dva procentní body nad celorepublikovým průměrem. Z 53 092 odevzdaných obálek jich nebylo platných pouze 339.

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení