Ahoj,

já vlastně nevím, kde se bere ta náchylnost ničemu nevěřit, či lépe řečeno věřit různým blábolům, i kdyby to měly být bláboly, které úmyslně šíří jakákoliv parta s cílem uchopit moc, či prachy, nebo odvést pozornost od skutečných problémů, či prostě jen odvést pozornost.

Vím ale přesně, že s inteligencí, alespoň s tou papírově přiznanou od škol vyšších či nejvyšších, to věru nemá co do činění. A tak v současné době pokrymské tato aktivita předkládat různé konstrukce, akcelerovala do obřích rozměrů. Proč, si jistě každý domyslí sám.

A tak se stává, že téměř denně mi chodí přeposílané mejly, které vznikají jistě na objednávku různých vlivných skupin nebo i skupin jen zblblých složitostí současného světa, jenž nenabízí rychlé a jasné řešení hbitě se množících krizí. Mejly chodí překvapivě i od těch, které jsem do té doby považoval za rozumně uvažující a vzdělané hochy i dívky.

Po několikanásobném doručení stejného blábolu, nebo chcete-li konspirativní demagogie či dezinterpretace faktů, se člověku chce ublinknout. Nejen nad neodbytným sdělením, ale i nad autory a nad oněmi sdělovateli. Obvykle se jedná o historicky mylné srovnávání už proběhnuvších dějů s těmi současnými, které autor smíchá podle receptu na maďarský guláš… Lepší bude napsat jen guláš, aby ze zeměpisně určeného přirovnání nějaký filuta nevydedukoval zase „dobře sedící příměr". Neb o to jde. Zajímavý je styl a sloh těchto zaručených konstrukcí, hemžících se urážkami, vulgarismy nebo rasistickými výlevy. Unavený a dezorientovaný pablb si přece musí ulevit a otevřená komunikační dálnice mu neklade žádné překážky.

Ivan Baborák, výtvarník

P.S. Nemáte někdo pro podobná sdělení nějaký ochranný internetový filtr? Upozorňuji, že slova ublinknout a pablb jsem použil záměrně a je to jen slabý čajíček proti slovníku oněch spisovatelů konspiračních blábolů.