5. prosince je neděle bronzová, zapálíme druhou svíci adventní a může se stát, pokud máme malé děti, že v podvečer přivítáme návštěvu. Bělovousého muže v doprovodu anděla a čerta. Je předvečer svátku Sv. Mikuláše. Pokud děti byly hodné a splní úkol, zarecitují naučenou básničku, dostanou od něho drobnou nadílku. Ti tři v kostýmu obdrží jako honorář od rodičů buď bankovku, nebo panáka. Z vlastní zkušenosti vím, že někdy ti nalíčení mají co dělat, aby po produkci trefili domů.

Blíží se konec kalendářního roku a s nelíčenou radostí se dovídáme, co všechno zdraží. Od energií a tepla až po metry čtvereční hrobového místa. Jsou to informace nebezpečné pro zdraví občana, který nemá buď štěstí, nadhled nebo peníze. Tomu odborníci radí, pokud mu je nad 45let užívat denně aspirin. Sníží tím riziko rakoviny tlustého střeva a úmrtí o 33 procent. Bude žít déle a na pořádný hrob našetří.

P.S. Pokud se v pondělí na Sv. Mikuláše chystáte omrknout, víc dělat nemůžeme, volbu chrudimského starosty, vezměte si aspiriny pro sichr dva. Pokud se zastupitelé nedohodnou, tak ať je vezme čert.

Ivan Baborák (www.baborak.cz)