Matička příroda nás neustále překvapuje a klade otázky, na které nedovedeme odpovědět, ale jak se k nám stěhují rostliny a co víc nás navštěvují živočichové z jižních částí naší zeměkoule máme se nač těšit. Tedy jak kdo, například majitelé koupališť jistě, ale sucha a s tím nedostatek vody ne ke koupání, ale na pití či zalévání budí jistě obavy.

Nedávno mi jeden přítel s vážnou tváří položil otázku, zda mám doma nějaké zásoby a myslel potravin, vody a tak, prý abych přežil blackout, tedy situaci, kdy vypadne na několik dní elektřina a zhasnou počítače a vše na elektřinu. Že ta situace nastane, je prý jisté, jen se neví kdy. No tak si to představme. Nejde o to, že se vám rozmrazí mrazáky a zkazí se maso aj. věci, které uvnitř bílé přítelkyně máte na pak, ale ono přestane fungovat během několika dní vše, na co jsme si tak samozřejmě zvykli.

Neříkám to proto, abychom už dopředu měli strach, ale možná by taková malá lekce, pokud by neměla miliardové ztráty, a to by jistě měla, dala poznat, jak nesmírně plýtváme se vším a jak bohorovně se ke všemu chováme. Ať už je to vztah k půdě či k energiím. To vše je spojeno, říkal kamarád, se slovem skromnost. Být skromný se do našeho hmotařského světa nehodí. Něco na tom je. Tož tak. Jo, a také říkal kamarád ze zahraničí, že my Češi se neumíme usmívat, že potkává lidi, co se dívají na špičky svých bot. Na tom taky něco je.

Ale vy všichni, kteří jste milovníci zvířat hlavně tedy pejsků, byste neměli chybět dnes odpoledne v Městském parku, který je přes ulici Pardubickou od sídliště Leguma. A se svým miláčkem se přijít pochlubit na tradiční akci zvané Chrudimský pejsek.

Ivan Baborák, výtvarník