Jednalo by se v podstatě o opravu a rekonstrukci stávajícího historického objektu. Ten nechal zbudovat koncem 19. století tehdejší majitel panství František Josef Auersperk jako další romantickou stavbu, jakou je například Švýcárna nebo Kočičí hrádek.

Poloha věže vůči okolní krajině, její výška i dobové fotografie dokladují, že uvedená stavba nikdy nebyla ani rozhlednou ani požární hláskou. Ve skutečnosti se jednalo o romantický zvýšený altán, případně luxusní posed. Sem jezdili majitelé panství a jejich hosté k uskutečňování pikniku či lovu (podle informací pamětníků, které jsem ještě zažil). Nadnesený název „rozhledna" byl uveden za první republiky z důvodu tvaru této stavby.

Sám jsem měl to štěstí, že jsem tuto stavbu mohl vidět ještě na vlastní oči. Někdy začátkem padesátých let jsem se dostal do těchto míst. Z mlhy se náhle jako přelud zjevila tato stavba ještě v původní podobě. Pamatuji se, jak mě zaujala svým neobvyklým tvarem i polohou. Pak jsem se dostal do těchto míst až po létech, kdy z ní už zbylo jen kamenné torzo.

Na jménu nezáleží

Přivítal jsem proto Vaši snahu o vzkříšení této stavby. Vůbec nezáleží na tom, jak je tato stavba nazývána. Prostě je to objekt, který na toto místo historicky patří a měl by být obnoven. Nedá se proto mluvit jako o zesměšňování jenom proto, že věž byla v televizním pořadu špatně pojmenována, zrovna tak jako v článku Chrudimského deníku.

Třeba se to nemělo v televizi takto prezentovat, protože zřejmě došlo k mylnému pochopení celého záměru. Domnívat se proto, že se jedná o ostudu či zesměšňování, je naprostý nesmysl. Fandím Vám proto a doufám, že tento dopis Vám trochu pomůže při realizaci této Vaší nádherné myšlenky.

Josef Zitko, Chrudim