Město Chrudim zažilo v posledních letech v oblasti kultury nebývalý rozkvět. Díky připravené koncepci a za pomoci evropských a státních dotací se podařilo rozvinout kulturní a společenský život ve městě. Zlepšila se ochrana památek, město Chrudim bylo několikrát oceněno mezinárodními cenami.

Součástí těchto snah bylo i započetí rekonstrukce kostela sv. Josefa, který padesát let chátral těsně vedle centra města. Vše se dařilo, odborníci i občané města se zájmem sledovali postup prací a změnu chátrající budovy na nové Muzeum barokních soch, mapující období, kdy Chrudim byla centrem umělecké tvorby Čech.

Okamžitá destrukce

Potom ale přišly komunální volby, po nich dva měsíce nedůstojného handrkování politiků a na radnici se objevila nová pravo-levá reprezentace. Oblast kultury si převzal Roman Málek, devětadvacetiletý člen KDU-ČSL.

A v kultuře se od té chvíle začaly dít věci. To, co se v Chrudimi budovalo několik let, bylo rozbito během několika týdnů. Oddělení kultury bylo destruováno, práce na interiérech a programu Muzea barokních soch byly zastaveny. Od 1. února nemůže pracovat vedoucí odboru školství a kultury a zároveň hlavní koordinátor přípravy Muzea, stejně tak byla zrušena smlouva autorovi projektu a scénáře Muzea barokních soch. Z oddělení kultury jsou přeřazováni pracovníci, na kterých je závislá práce na expozici. Plánované otevření Muzea letos v červnu bylo odsunuto na neurčito.

V pátečních novinách navíc proběhly informace, ve kterých chrudimský místostarosta Málek obvinil realizátory Muzea barokních soch ze špatně připravovaného výběrového řízení na interiéry muzea. Obvinil tvůrce projektu, že připravují předražené rozpočtové ceny pro výběrové řízení.

Manipulace a čistky

Musím konstatovat, že se místostarosta Málek chová na radnici a ve městě jak na dobytém území. Navrhuje propouštění lidí, kteří celý projekt vymysleli a od začátku připravují. V projektu Muzea barokních soch manipuluje s podklady k výběrovému řízení a lživě informuje media. Navíc vynáší z městského úřadu pracovní materiály a podklady k interiérům muzea, které nebyly schváleny příslušným odborem ani Radou města.

Dostává tak město Chrudim do situace, kdy soutěžící firmy jsou seznámeny dopředu s neschválenou cenovou hladinou zakázek, čímž město připraví o další finanční prostředky. Těmito kroky směřuje Roman Málek k poškození projektu Muzea barokních soch, a aby se zbavil odpovědnosti, obviňuje tvůrce a realizátory z přípravy vysokých nákladů. Sice není úplně jasné, koho tím myslí - sám seděl čtyři roky jako místostarosta na radnici a pro Muzeum barokních soch hlasoval, ale budiž.

Hodně nebo málo?

Pojďme si udělat malou finanční rekapitulaci. Muzeum barokních soch bude stát necelých 90 milionů, z toho Evropská unie zaplatila téměř 38 milionů, tedy téměř polovinu. Nutná stavební rekonstrukce kostela sv. Josefa, o který se město jako majitel musí ze zákona starat, stála 70 milionů. Interiéry, nové kino, další vybavení a restaurování soch budou stát necelých 20 milionů. Za tuto částku dostane město Chrudim turistickou atrakci evropské úrovně, malé kino na technické úrovní pardubického multikina, reprezentativní svatební síň, prostor na koncerty a divadelní představení. Navíc, provoz Muzea je plánován jako nízkonákladový a nebude zatěžovat svým provozem rozpočet města. Je to hodně nebo málo?

Zkusme porovnat náklady na muzeum s náklady na podobnou investici ve městě - rekonstrukci Divadla Karla Pippicha. V tehdejších cenách to bylo 60 milionů, v dnešních cenách to je více než 100 milionů korun. Vzpomínáte, jak málo se divadlo za ty peníze změnilo? Další velká investice města byla rekonstrukce plovárny. Tenkrát za 102 milionů, inflačním přepočtem se můžeme dnes dostat na 130 milionů. Je to hodně nebo málo?

Všeobecná podpora

Nemohu si též vzpomenout jestli někdo z dnes kritizujících členů radniční koalice projevil obavu o městský rozpočet i při rekonstrukci divadla za šedesát milionů nebo při rekonstrukci koupaliště za více než sto milionů.

Rekonstrukci kostela sv. Josefa téměř jednohlasně podpořilo minulé chrudimské zastupitelstvo (včetně Romana Málka), Evropská unie, Pardubický kraj, Ministerstvo kultury, Královéhradecká diecéze římsko katolické církve a řada odborníků, uměleckých historiků a restaurátorů.

Všichni přivítali myšlenku Muzea barokních soch jako významný projekt, který pomůže ochránit historické památky a zlepší úroveň společenského života ve městě.

Své ano řekli občané Chrudimi během Dne otevřených dveří památek na podzim minulého roku. Kostel sv. Josefa ten den navštívilo 1200 občanů, kteří v drtivé většině při diskusi s organizátory rekonstrukci podpořili.

Funkcionář bez zkušeností

Kdo tedy stojí proti? Místostarosta Roman Málek, v současné době zodpovědný za školství a kulturu v našem městě. Člověk bez sebemenší zkušenosti z oblasti školství, kultury či památkové péče.

Politik omezený čtyřletou životností v komunální politice, funkcionář více k vidění v centrálách partaje než na kulturních akcích města, politik s nejmenším mandátem v Radě města, do které se dostal rozdílem pouhého jednoho hlasu.

Odplata za neúspěch?

Otázkou zůstává, proč místostarosta, který čtyři roky minulého volebního období seděl na radnici a nikdo od něj k realizaci Muzea barokních soch neslyšel žádnou připomínku, takto změnil názor?

Není tajemstvím, že před lety Roman Málek neuspěl s vlastním projektem, který měl změnit cenný kostel sv. Josefa na mučírnu a popraviště kata Mydláře spojenou s centrem hlavolamů a v barokních sklepeních chtěl instalovat muzeum balonového létání či vesmírné středisko Hurikán.

Dnes, ve funkci místostarosty, má konečně šanci se svými nápady uspět a všechny své kroky k tomu směřuje. Položme si otázku. Je např. vesmírné středisko Hurikán, bez jakékoliv historické souvislosti s Chrudimí tím nejvhodnějším řešením pro barokní kostel? Není lepší multifunkční kulturní centrum, které zároveň plní funkci ochrany památek a představuje Chrudim jako významné historické město?

Smyšlená korupce

To, že Roman Málek poškozuje město Chrudim a ochranu jeho památek, se bohužel stalo pravdou. Pár měsíců před otevřením muzea má tak město Chrudim místostarostu, který nepokrytě dává najevo, že ho jedna z největších investic města v posledních desetiletích vůbec nezajímá.

Smutným dovětkem situace a poslední tečkou k pochopení celé situace je snaha místostarosty Málka o završení své populistické volební kampaně. V té chytře vyslyšel protikorupční nálady ve společnosti a manipulacemi vymýšlí korupci i tam, kde není.

Luboš Jelínek,
autor projektu a scénáře
Muzea barokních soch v Chrudimi