Chtěla bych reagovat na článek pana Jiřího Jirouta z Pardubic (otištěn na straně 2 s názvem „Neměli bychom likvidovat to, co kdysi naši předci velmi těžce vybudovali“), uveřejněný v Chrudimském deníku v pátek 14. ledna a veřejně tímto též oslovit kompetentní představitele Pardubického kraje a Českých drah.

Vážený pane Jiroute, velice Vám děkuji za Váš příspěvek, mluvíte mi z duše!

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU ZDE!
DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Pár chvil předtím, než se mi dostal do ruky Váš článek, rozhořčeně jsem diskutovala právě na toto téma s občany Heřmanova Městce a zvažovala napsání dopisu na odbor dopravy Pardubického kraje či přímo zorganizování veřejné petice občanů města.


Žiji v Heřmanově Městci již dvacet let, automobil jsem nikdy nevlastnila a já i celá naše rodina dlouhá léta využíváme služeb Českých drah.
Co se však děje poslední rok už je skutečně katastrofální! Zrušení trati Heřmanův Městec – Chrudim, omezení spojů na trati Přelouč – Heřmanův Městec – Prachovice, zavedení prodeje jízdenek u strojvedoucího vlaku, postupné omezování provozu a posléze úplné zrušení pokladny na heřmanoměsteckém nádraží, což má za následek, že starší lidé jsou zmateni, pokud u sebe nemáte patřičné drobné do automatu, jízdenku si nekoupíte, strojvedoucí je nervózní, protože se prodejem jízdenek zdržuje natolik, že vlak odjíždí se zpožděním a tak nechá raději cestující jet zadarmo s doporučením, aby si jízdenky na delší trasy zakoupili v pokladně v Přelouči… A nyní pověstná poslední kapka do už beztak přetékajícího poháru trpělivosti: plánované zrušení trati Přelouč – Prachovice vůbec!

O víkendech, svátcích a o prázdninách už nemá občan vůbec šanci dostat se z Heřmanova Městce do Chrudimi, protože žádné autobusy nejezdí. Pokud by došlo k zrušení jmenované trati, už nebude možnost jet ani do Přelouče a tudíž dále do Pardubic, Prahy atd. atd…

Mám za to, že služeb Českých drah využívá stále dost občanů Heřmanova Městce, zejména důchodci, studenti, ale i četní zaměstnanci podniku Kikert v Přelouči a další zákazníci. Vlaky na trati Přelouč - Prachovice rozhodně nejezdí prázdné a v turistické sezóně služeb ČD využívají i větší skupiny výletníků.

Připadá mi naprosto absurdní rušit něco, co dlouhá léta slouží lidem jenom proto, že zisk není dostatečný. Když takto budeme uvažovat, můžeme nakonec zrušit všechno, co zrovna momentálně nevydělává a nerentuje se, školstvím počínaje a zdravotnictvím konče!
Měli bychom uvažovat a rozhodovat se v nějaké časové perspektivě a nikoliv podle hesla „Po nás potopa!“.

Věřím pevně, že se určitě i v tomto případě najde nějaké rozumné řešení. Vždyť zastupitelé obcí, měst i krajů by měli přece v první řadě hájit zájmy nás, občanů!

Alena Tučková,
farářka CČSH v Heřmanově Městci