Zdravím po dovolené! Pokusím se popsat kreslený vtip, kterému jsem se hodně smála, protože je ze života. U cedule s jadrným českým názvem vesnice Pr…l" stojí starosta a říká občanům: „Uklízejte! -Na dovolenou k nám letos jede většina Čechů!"

I my jsme vyrazili letos do větší díry, než je náš Kopec. No, upřímně řečeno jsme se ocitli v kraji nedotčeném civilizací – na samé hranici Česka a Polska. Poslední autobus z městečka tam jel ve tři odpoledne, ve všední dny místní dvě restaurace zavíraly v osm večer. Když jsme pěšky dorazili k vlaku a dostali se za hodinu mezi lidi, viděli jsme strašidelně vypadající polorozbořené továrny, zoufalé mladé lidi bez práce povalující se v hospodě a osiřelé obchody.i. Šli jsme kolem garáže, na jejíž vrata napsal zřejmě už velmi zoufalý majitel: „Tato garáž už je vykradená!" Nejkrásnější domy vystavené bohatými měšťany počátkem minulého století tam obývají příslušníci sociálně slabých skupin a je jich skutečně hodně – my na Chrudimsku jsme na tom lépe, věřte mi!

Vrátili jsme se domů s pocitem, v jak krásném a (relativně) bohatém kraji žijeme: Z Kopce nám jede do města každou chvíli autobus, díky čiperným Vietnamcům si můžeme ve vedlejší vesnici nakoupit i večer a o víkendech.

Ale už z jiného soudku – zahrada vydává srpnovou úrodu, a tak se snažím zavařovat, jak mi čas dovolí. K srpnu a chrudimské pouti patří močáky. Jak je připravujete vy? Většina lidí svaří nálev s octem, přidá vinné listy, kopr a zalije tím přerostlé nakladačky. Ale do pravých rychlokvašek ocet nepatří, ty stejně jako zelí v soudku dostanou kyselost mléčným kvašením po přelití hodně osolenou vodou. Zkusila jsem letos místo soli nasypat do vody deko. No co, stejně je to jen sůl s kořením. A podařilo se mi to na jedničku, okurky už jsou zakalené a dostávají tu pravou kyselost bez octa.

Nedávno vyšla v Deníku anketa o zavařování. Většina dotázaných přisvědčila, že v jejich spížích jsou uložené domácí kompoty nebo kyselé okurky v láku, který se dědí z generace na generaci.

Ano, elektrika a plyn jsou čím dál dražší, cukr už nestojí osm korun jako dřív, ale my, Češi, se tradic jen tak nevzdáme. Aťsi jedeme do Pr..le na dovolenou, ale zavařování se nevzdáme!

Bába z Kopce