Tak nám nedávno zase začal platit nový jízdní řád. A zdá se, že vlaky z Moravan do Chrudimi jezdit budou. Zatím. Ale jestli nikdo jimi jezdit nebude, pak je otázkou jak dlouho ještě.

Podle nového jízdního řádu to vypadá, že téhle trati pomalu zvoní umíráček, neboť cestujících, kterých je už poskrovnu, ještě více ubude.

Proč?

Malý příklad: Od 14. prosince 2009 je odjezd z Moravan jednoho ze spojů stanoven na 5:59. Vlak od Chocně ale přijíždí až v 6:02! Cestujícím z tohoto směru tedy nezbývá, než jet dřívějším spojem a půl hodiny v Moravanech čekat anebo jet až do Pardubic a tam přestoupit. Což je zdlouhavé a samozřejmě také dražší. A pro ty, kteří pojedou z Holic (příjezd do Moravan 5:27) to nevychází o nic lépe. Buď také půl hodiny čekat anebo přestoupit na spoj do Pardubic a tam zas přestoupit. A aby toho nebylo málo, přes Vánoce (od 23. prosince do 3. ledna) první dva ranní spoje do Chrudimi nejely vůbec! Takže všichni odvážlivci jedoucí v ten čas se bez rozdílu sešli v Pardubicích při přestupu.

Už zase slyším ty lamenty, že vlakem nikdo nejezdí a že by se to mělo všechno zrušit.

Jiří Jirec