Krátce před půlnocí z neděle 31. října na pondělí 1. listopadu 2010 ukončí řádný provoz analogový převaděč ČT2 Hlinsko v Čechách (47. kanál). Tak zní zpráva tiskového oddělení České televize.

V této zprávě nám, Hlinečákům, doporučují přeladit na digitální signál z Krásného, Černé hory či Ještědu, nebo instalaci satelitního přijímače. Má to ale malý háček - vysílač Krásné zatím vysílá jen čtvrtinou výkonu, aby nerušil analogové polské vysílače a z toho důvodu má nedostatečný výkon pro některá „utopená“ místa v Hlinsku.

Je pravda, že digitální signál je mnohem odolnější proti odrazům, ale pokud bydlíte za vysokou zástavbou nebo za kopcem a na Krásný „nevidíte“ přímo, máte prostě smůlu. Může vám sice pomoci zesilovač signálu, ale ten zesiluje i rušivé signály a vy pak budete při sledování televize vědět o každém starším autě s hůře odrušeným motorem.

Ale vykrývač se digitalizovat nebude - nevyplatí se to. Většina obyvatel Hlinska má totiž kabelovou síť, satelit, nebo na digitální Krásné vidí svojí anténou. A tak na vykrývači časem zůstanou jen antény mobilního operátora.

Sám digitál přijímám od samého začátku (nejdříve z Černé hory) a mám jen jedinou výtku - proč v nějakém multiplexu nevysílají regionální rádia, ať Českého rozhlasu, nebo soukromá. Televizní výplach mozků totiž moc nesleduji…

Radek Pavlík, Hlinsko