Bylo ti osmnáct? Ukaž občanku! Snad každý vzpomíná na svůj sedmnáctiletý věk, kdy jedno pivo v zakouřené knajpě znamenalo vstupenku do světa dospělých. Zřejmě na to zapomněli ti, pro které je otázka na očkování nebo negativní test na covid rudým hadrem před očima.

Ano, lidé chtějí svobodu. Na sociálních sítích renomovaná právnička radí rodičům, aby si stěžovali na povinné nošení respirátorů ve školách, iniciativa Chcípl pes nabízí restauratérům rebelský postup, jak vyběhnout s hygieniky a vůbec s celým systémem protiepidemických opatření.

Objevuje se i argument v podobě ochrany osobnosti, protože požadovat doklad o zdraví je přece proti zásadám GDPR!

PSALI JSME:

Z hygienické kontroly dodržování koronavirových nařízení...
Hospodští slovíčkaří: Potvrzení chtějí jen naoko, z hostů jsou členové klubu

A na druhé straně máme čísla nakažených, která strmě stoupají den ode dne, plnící se nemocnice a zdravotníky v silných obavách. Vrací se to, co jsme už jednou prožili, ale s lehkou hlavou zapomněli.

V jednom chrudimském obchodě ve čtvrtek zákazníci bez rukavic přehazovali zlevněné mandarinky, aby našli ty nejvíc oranžové, stojany s dezinfekcí obcházeli obloukem.

Kde je solidarita s ostatními, kam se poděla ohleduplnost? Ukázat lejstro v hospodě je opravdu tak ponižující nebo stresující? Vždyť oběma stranám to není příjemné, číšníci nebo hygienici z toho radost také nemají. Ano, mějme svobodu, ale o zdraví jiných lidí rozhodovat nesmíme.