Snad každý chovatel hejna slepic nebo kachen byl zděšen zprávou o šířící se mutaci ptačí chřipky přenosné na člověka. Veterinární správa nařídila arest pro drůbež, a to s okamžitou platností. Ale vesnický dvůr není drůbežárna, vládne v něm svoboda pohybu a pestré stravy, díky čemuž mohou lidé konzumovat kanárkově žlutá vejce a chutné maso.

Jak přinutit pana kohouta a jeho družky ze Železných hor a odjinud žít ve stísněném prostředí kurníku? Lze přemluvit kachny, aby se neprocházely po zahradě a odpustily si čvachtání v blátě? To je těžké a navíc zvířata náhlou nesvobodou trpí stresem. Naštěstí se objevila intervence svazu chovatelů, díky které dostali malochovatelé výjimku. To, že neprostřou tabuli svým opeřeným svěřencům venku, ale pod střechou, nikomu až tak nevadí.

Páteční trhy na Betlémě, v historické části města, měly jedinečnou atmosféru.
FOTO: Hlinečtí to vyhráli: Stihli před stopkou jarmark a romanticky jim sněžilo

Zarach, tedy domácí vězení, drůbeži nehrozí, ale lidé ho už dlouho očekávali s mrazením v zádech. Každý den s obavami hleděli na rostoucí covidová čísla a jejich tušení se potvrdilo. Stop punči a svařáku na náměstích, hospodští je vyhodí v deset večer z lokálu. A tak pán tvorstva zůstane doma s adventním věncem a lahví červeného, možná to může vnímat jako domácí vězení. Neočkovaní bojují s očkovanými na sociálních sítích a hledá se viník.

Paličatost antivaxerů je svým způsobem obdivuhodná, ale zde platí pravidlo "nabij si hubu sám". Škoda jen, že nesedí doma a stále vyhledávají společnost. Názor v demokratické společnosti je vítán, ať je jakýkoliv, ale nesmí zavánět poplašnými zprávami nebo naváděním. Pověstně blbé slepice vyhrávají nad člověkem na celé čáře - jdou svorně ven, protože chtějí svobodu a čerstvý vzduch. K tomu asi musíme dospět.