Vražda Johanna Hushe a existenční likvidace jeho rodiny byla v Hroubovicích od konce války veřejným tajemstvím. Díky generační obměně místních lidí a hlavně zastupitelů naštěstí nastal čas se vyrovnat s minulostí a vyléčit vřed na tváři vesnice. Zdá se, že vše je na dobré cestě, i když na odškodnění za znárodněný dům rodina Hushových stále čeká.

Při diskuzi, která následovala po sobotním odhalení pamětní desky, zazněla z úst spisovatele Jiřího Padevěta otázka: Jak byste se zachovali, kdyby někdo lynčoval vašeho souseda? Přidali byste se nebo se tvářili, že se nic neděje? Utekli byste? Každý ať si odpoví sám, stojí za to se zamyslet.

Přečtěte si:

Svatební foto Johanna Husche a Hedviky rozené Weissové.
Krutý osud. Muž musel zemřít proto, aby se z kolaborantů stali vlastenci

V poslední době naši společnosti rozdělil covid a očkování, nyní se naše názory tříští v dalších tématech, jako je Fialova a Babišova vláda nebo válka na Ukrajině. Hádáme se s příbuznými a na facebooku vyhazujeme z přátel ty, kteří s naším názorem nesouzní. Lynčování už patří k minulosti, ale udavačství v mnohých z nás stále zůstává. Stačí se podívat na počet anonymů, kteří pečlivě hlásí strážníkům špatné parkování nebo údajně nadměrný hluk ze sousedova bytu. Po sobotním odhalování pamětní desky zastavilo před úřadem v Hroubovicích policejní auto, a mohlo leckoho napadnout, že "kdosi" přivolal muže zákona, aby slavnost zkazili pokutami za špatné parkování. Udavač skrytý za záclonou by byl signálem, že zlo stále přežívá, ale naštěstí šlo jen o krátké došetření dopravní nehody, což je dobře.