Sousedka mi přinesla bedýnku rybízu, ten se bude hodit na džem i sirup pro vnoučka. Mám starý parní hrnec, nasypu do něj ovoce, postavím na kastrol s vařící vodou a za chvíli z hadičky vytéká čirá šťáva. Protože se mi stávalo, že mi začala kvasit, mrazím ji v půllitrových pet lahvičkách a dědek má smůlu on se mi totiž po po rybízovém víně vždycky pěkně zmaže.

V sobotu pojedu na výlet na Veselý Kopec, kde se koná velký jarmark. Ráda se procházím osadou s roubenkami, prohlížím si věci, které byly běžné v domácnostech mé babičky a dnes zažívají znovuvzkříšení. A samozřejmě si koupím hrníček na čaj, to už je tradice, které se nehodlám vzdát. Dědek říká, že nás nádobí vytlačí z chalupy a maličko ho podezřívám, že občas něčím třískne o zem schválně. Ale co, alespoň mám důvod, vydat se do skanzenu znovu.

Abych měla co do hrnku dát, musím sušit bylinky, kterých je teď kolem nás spousta. Už nám pomalu odkvétá třezalka, moje oblíbená kytička, která mi během roku hodně pomáhá. Ve vyšších polohách okresu je ještě v plné kondici, zkuste ji nasbírat a usušit. Jak vypadá, vědí ti starší, mládež si fotku „vygoogluje" na počítači. Žluté kvítky vám nechají červené skvrny na rukou a od toho třezalku bezpečně poznáte. Babička říkala, že jde o krev svatého Jana.

Každopádně tato bylinka pomáhá lidem dostat se z depresí, čajík odežene chmury a přivodí hluboký spánek. Jen pozor na předávkování třezalka může vyvolat alergii na slunce!

Připravte si Janův olej, stačí kvítka zalít obyčejným olejem a nechat skleničku za oknem tak tři týdny. Scezené mazání má krásnou červenou barvu a pomáhá jako první pomoc při popáleninách a mnohdy odstraní i úporné lišeje a vyrážky.

Zapomněla jsem komentovat zprávy v novinách. O tragédiích, které se staly v minulých dnech, mluvit nechci. Mám radši pozitivní články zaujal mě třeba pán, který se těší, až si večer usmaží vajíčka. Tak to má být. Žít přítomností a radovat se z maličkostí. Život utíká jako zběsilý a my bychom si ho měli vychutnat každým jeho okamžikem.

Raději končím, už se mi začíná stýskat po dědkovi, který se co nevidět vrátí z „pánské jízdy". Ale jemu to neřeknu, to přiznávám jenom vám.

Bába z Kopce