VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křížem krážem: K národu patří kultura, jazyk a půda

Rozhodl jsem se, ač nejsou žádné volby, že ho projedu vesnici od vesnice, pohovořím s lidmi, se starosty, zastavím se ve firmách. Až na výjimky mám ze svých výjezdů, které potrvají do srpna, velmi užitečné poznatky a o část z nich se chci s vámi milí čtenáři podělit.

29.6.2015
SDÍLEJ:

Jan Veleba.Foto: Deník/archiv

Pocházím z patnáctihektarového hospodářství, pracoval jsem v oboru a 9 let jsem stál v čele Agrární komory ČR. Zemědělství patří k venkovu, rozumné státy ho podporují a ví proč. Zemědělci udržují kulturní krajinu, živí národ a spolu s navazujícími obory tento segment zaměstnává kolem 15% populace. Můj otec říkával, že k národu patří kultura, jazyk a půda.

No a co jsem doposud v našem volebním obvodu viděl? Velké rozdíly. Kolem Seče doposud neposečené velké plochy pastvin firmy ZESO, která je vlastněná jakýmsi pražským s.r.o. Zde jde jenom o dotace bez výroby a bez lidí. Naproti tomu třeba ZDV Mrákotín a ZD Rosice senoseč dávno hotová, stáje plné dobytka, vlastní jatka a v případě Rosic k tomu ještě masná výroba, pekárna, prodejní síť 13 vlastních prodejen, vyvařovna a palírna. To přináší zaměstnanost, ale také starosti.

Važme si proto těch pravých a poctivých zemědělců a lídrů, jakými jsou například pan Strouhal v Mrákotíně nebo Václav Blažek v Rosicích. Bez nich by byl venkov prázdný.

Vedle obdělávané půdy jsou dalším bohatstvím lesy a k nim patří pily. Jednu takovou, rodinnou pilu v Šiškovicích, jsem navštívil. Majitelé, otec a syn Medunovi, na mne udělali velmi dobrý dojem. Udivilo mně, že musí vozit kulatinu až 100 km, je to důsledek centralizační politiky Lesů ČR. Potýkají se také s nedostatkem kvalifikovaných dělníků, což je odraz nekoncepčního vývoje našeho školství. Vláda by měla přidat a věnovat se těmto firmám.

Za týden o vánočních ozdobách.

Jan Veleba, senátor

Autor: Redakce

29.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Martin Kolovratník kandiduje do Sněmovny za hnutí ANO.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Ilustrační foto

Místo vrátnice se bude volit v základní škole

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Chrudim - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Chrastecká škola plánuje investice za 18 milionů

Chrast – Chrastecká základní škola 4. listopadu oslaví 140. výročí založení. V současné době ji navštěvuje 468 žáků a na jejich vzdělání se podílí 66 zaměstnanců, z toho například 18 asistentů pedagoga

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení