České vánoční ozdoby jsou známé po celém světě, doprovází v ten krásný vánoční čas a pro nás, starší, jsou jedním ze symbolů našeho dětství.

Také proto jsem na svých cestách po senátním obvodu navštívil firmu, kde se vyrábí Vánoční ozdoby DUV v Horním Bradle. Je to česká firma a pracuje zde kolem 70 zaměstnanců, drtivě převažují ženy. Ale pozor, veškeré suroviny se dováží. Sklo z Německa, barvy též, technický benzín z Maďarska Na konci jsou ale zlaté české ručičky. Ty nejde dovézt odnikud a bez nich by poezie vánoc milionů rodin po celém světě nebyla úplná. Jistě by si zasloužily i náležitou mzdu.

Já osobně souhlasím s názorem odborářů, že by minimální mzda, na kterou je odkázáno velké množství zaměstnanců, Vánoční osoby v Horním Bradle nevyjímaje, měla být navýšena. Souhlasím i s jejich požadavkem o 500 Kč.

Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem byl upozorněn, že v tom případě by firma nepřežila. Nepromítla by zvýšené mzdové náklady do ceny svých nádherných výrobků. Proč? Protože by ji převálcovala čínská konkurence… Je to jeden začarovaný kruh.

Přesto ale mám názor, že cesta zvýšení minimální mzdy je správná, protože by pomohla nejenom statisícům lidí, ale potažmo i celé ekonomice.

Příští moje povídání bude o velmi zajímavé návštěvě kláštera kongregace školních sester Sv. Františka z Assii v Hoješíně. Závěrem informuji, že od 14.7. pokračuji na svých cestách koňmo. Kočím bude můj přítel Stano Becík, bývalý ministr zemědělství Slovenské republiky.

Jan Veleba, senátor