„Léčba a hospitalizace v Chrudimi? Nikdy,“ odmítají ti, kteří nemohou špitálu přijít na jméno. Možná jen zaslechli od známých nebo sousedů zprávu o nějakém pochybení nebo zpackané operaci, takže ji šíří dál a nenechají si nic vymluvit.

V rozhovoru s nimi namítnete, že přece právě v Chrudimi se pilotně začaly provádět laparoskopické operace, jež se na kurzech učili provádět chirurgové z celé republiky. Zdůrazníte, že porodnice má tu nejlepší pověst mezi nastávajícími maminkami i ze vzdálených měst, které si péči a zázemí velmi pochvalují. Zmíníte se o renomé novorozeneckého a dětského oddělení a dalších pozitivech, ale není to nic platné, škarohlíd zůstane škarohlídem.

Ilustrační foto
Co bude s nemocnicí? Nastoupí nový ředitel, lékaře mají přilákat byty a školky

Samozřejmě jsou mezi námi pacienti nebo jejich příbuzní, kteří si stěžují poté, co jim někdo ze zdravotníků nevědomky ublížil. A mají na to právo. Jedno je jasné: Chrudimská nemocnice musí opět získat přívětivou tvář. Ta je teď zohyzděná covidem, který vzal lékařům a sestrám odpočinek, a oni se právem cítí vyčerpáni i finančně nedoceněni.

Ale srdce špitálu stále bije. Je až symbolické, že od poloviny července jí bude ředitelovat Jan Marounek, odborník v kardiochirurgii. Chrudimští v něj vkládají velkou naději. Nebude to mít jednoduché, ale údajně může cestu z personální krize najít přes právě vystudované lékařky a sestry. Žena = láska = srdce. Začíná to dávat smysl.