Ahoj. Je konec dubna a za okny bylo v posledních pár dnech jakoby mávnutím kouzelného proutku hned léto. Možná to bylo mávnutí proutku z našich ovocných stromů, které mně každoročně přijíždí ve své bílé dodávce po zimě ostříhat můj starší kamarád, malíř a námořní kapitán Jarda Koreček.

Že Jarda přijede, je jistota, která mě uzemňuje a ujišťuje, že jsou věci, které fungují a můžu se na ně spolehnout. Jako třeba právě, že po zimě přijde jaro. A na návštěvu Jardy já se vždy těším moc. Máme s Jardou několik uvítacích rituálů. Hned když vystupuje z auta mu chválím hřívu vlasů, které já už dávno nemám, ale Jarda snad aby mně naštval, má rok od roku vlasy hustší, delší a co víc i silnější.

A Jarda se usmívá a je jak slunce na obloze. Postřižiny, jak jsem si jeho návštěvy nazval, totiž vždy provází sluneční nálada. Pak se ptám Jardy, zda už mě konečně naučí stromky stříhat a on opakuje tu známou pravdu, že jeho táta ho to taky nenaučil a on se to složitě musel učit sám. Pravdu kterou i já znám, neb se mi to stalo také, a nejen mně. A že mně to učit nebude, protože přifrčí napřesrok znovu.

Jenže já mám strach, že už to tak být nemusí a podle toho, co Jarda říkal, tak to může být letos naposled. Jarda totiž zkusil někde v Beskydách to dýchání kyslíku, které vás dostane do jiného vědomí a ukázaly se mu věci ze kterých žije a které zasáhly i jeho uměleckou tvorbu.

A věci jsou to zvláštní. Než by mně to složitě vysvětloval mám si prý zajít na výstavu obrazů do výstavní síně Vodních zdrojů v Chrudimi, kde visí některá jeho díla, která spáchal právě ve stavu změněného vědomí. A mám prý spěchat, neb výstava trvá do čtvrtka a otevřeno mají jen v pracovní době.

A co víc, v tom stavu nevědomí prý viděl sám sebe, jak prodává domek ve Škrovádu a ve své plachetnici se plaví přes oceán a míří na ostrovy Tahiti, kde už dávno předním tvořil náš starší kamarád Paul Gauguin.

Tam prý podle Jardy je život lehčí, nemusíš platit faktury za plynový otop a jsou tam krásný holky. Budu o tom ještě přemýšlet, ale jel bych na Tahiti s Jardou hned.

P.S. Zkontrolujte nové obrazy Jardy Korečka ve výstavní síně Vodních zdrojů v Chrudimi. A nějaký si třeba i kupte. Zima byla dlouhá.

Ivan Baborák, výtvarník