Nemám ujasněný názor na toto gigantické klání talentů, rekordů a všeho toho, co je pod povrchem, o čemž se jen občas dovídáme a co s olympijskou myšlenkou má jen pramálo společného. Myslím tím doping a různé zákulisní intriky a hlavně tu pořádnou porci bankovek, které, zdá se, ovládly sport.

A je to jako se stesky na kde co v tomto hmotařském světě. Naposledy jsem podobné úvahy zaznamenal o tom, kam až jsme dotlačili v duchu komerce naši staročeskou chrudimskou pouť. Málokdy ale slyším, že jsme to my, kteří jsme v tomto případě viníci, že jsme to my, konzumenti těchto mnohdy obludných atrakcí, že jsme to my, kteří jsme skočili na špek všem těm blikajícím módním blbinám, které ovšem mají tu moc nás uchvátit a ze svých spárů konzumu nás nepustit. A co víc – jsou tu hlavně proto, aby vysály naše mnohdy těžce vydělané bankovky z peněženek.

Tož tak. Trochu jsem si zabojoval, leč boj je to zoufale marný. Také jsem zaznamenal rozhořčení, které vyvolala jakási německá paní, která vlastní naši půdu, na níž vypěstovala okurky, které mně z neznámých příčin sklidila přerostlé a její spoluobčané v německém superobchodě je odmítli vzít do prodeje, neb okurky nesplňovaly normu EU na velikost okurek k nakládání. A paní, než by je nabídla těm, komu je přerostlá okurka fuk, je nechala navést na své pole k zaorání.

Tím posloužila všem, kteří v tomto jejím počínání vidí zkázu EU, která nás terorizuje svými nařízeními. V tomto případě nesouhlasím, neb každý milovník nakládaných okurek přeci ví, jaká délka je pro tento produkt nejlepší, a i když jsou přerostlé jdou také nakládat ale…co si budeme vykládat! V tomto případě už, doufám, paní ví, kdy okurky sbírat a co s přerostlými dělat. A já vím, že je mnoho důvodů ke zlepšení naší EU, ale na velikosti nakládaček bych trval.

Ivan Baborák, výtvarník