Je třeba říci, že takováto suma peněz není aktuálně v možnostech města, proto také architekt Zídka dostal za úkol rozdělit stavbu do jednotlivých etap, kdy každá etapa by měla stát cca 30 mil. Kč. Je tedy možné, dělat např. každý rok jednu etapu, protože 30 mil. Kč se dá zajistit podstatně lépe, než najednou 180 mil. Kč. Bylo by samozřejmě dobře, aby na takto rozsáhlou stavbu přišly i peníze odjinud, pak by bylo možné stavět rychleji. V zajištění dotací na ministerstvu se aktivně angažuje MUDr. David Kasal, radní města, doufejme, že jeho snažení bude korunováno úspěchem. Řekněme si na rovinu, že sportovní hala v tom stavu, jak je nyní, zrovna dobrou vizitku městu nedělá.
Z dob socialismu jsme byli zvyklí na standard, který nyní reprezentuje stav současné sportovní haly – vše šedivé, oprýskané, špatně fungující, bez patřičné údržby, to skutečně už není stav sportoviště v 21. století. Též původní účel sportovní haly se malinko mění – dnes je spousta nových sportů, které také chtějí mít své sportoviště a zázemí. Měli bychom umožnit dětem a mládeži i tyto sporty provozovat v moderním a účelově vybaveném sportovišti, tak aby všichni byli hrdí na své město – město, ve kterém stojí za to žít.
Ještě dovolte malé srovnání s Muzeem barokních soch – troufám si tvrdit, že sportovní hala je Chrudimáky daleko více navštěvovaná a využívaná, než muzeum – ruku na srdce, najdeme někoho z nás, kdo by vícekrát využil Muzeum barokních soch, než sportovní halu? Troufám si říci, že toto číslo by nebylo nijak vysoké, pokud vůbec by se někdo takový našel. Vím, že nemohu dost dobře srovnávat kulturní stánek se sportovní halou, ale přesto – peníze na opravy a rekonstrukce ve městě jsou jen jedny. Jak by v takovém srovnání dopadl stadion AFK a další sportoviště v Chrudimi, do kterých se mnoho let také příliš (nebo vůbec) neinvestovalo? A tvrzení, že Chrudim má vztah k baroku (to jistě má, jako spousta dalších českých měst) též neobstojí. V Chrudimi se vyráběly dlouhá léta lanovky, firmy Wiesner a později Transporta byly hodně známé, proč například neudělat muzeum lanovek? Mně osobně by se takové muzeum lanovek více líbilo, než Muzeum barokních soch, ale zpět – bylo by muzeum lanovek více využíváno občany města, než sportovní hala nebo již zmiňovaný stadion AFK? Nechtělo by to referendum?
Muzeum barokních soch aktuálně řeší kontrolní výbor města, tak si počkejme na jeho závěry. Je však třeba neplakat stále nad rozlitým mlékem, muzeum už máme, tak si ho užívejme a neřešme stále to, zda mělo být, či ne. Asi až historie ukáže, zdali to bylo dobré rozhodnutí tehdejších radních.
Vloni byl v Chrudimi rok baroka a otevřelo se Muzeum barokních soch. Rok 2012 je rokem sportu, je škoda, že se neotevře žádné nové sportoviště, tak alespoň studie rekonstrukce sportovní haly bude počinem do budoucna a možností k budoucímu zlepšení úrovně sportovišť v Chrudimi.
František Pilný, předseda Komise stavební a rozvoje města, člen kontrolního výboru města