Ahoj. Jsem v Polsku a dnes tu mám vernisáž kalendáře. Na jedné jeho půlce je šest pohledů na naše partnerské město Olešnici a na druhé je šest pohledů v obrazech na Chrudim.

Kalendář je pro letošní rok a dělal jsem ho vloni celý dlouhý půl rok. Rok před kalendářem jsem v Olešnici vystavoval i s mojí vlastní ženou Janou. Pan starosta mne dvakrát navštívil v atelieru a musím uznat, že je to prima chlapík, a to nejen proto, že Olešnice kalendář zaplatila a vytiskla, také výstavu připravila a vůbec se stará o to propojení mezi našimi městy vzorně. Mám rád polský film i polské plakáty a jak by ne, i hudbu polských skladatelů.

Je toho ostatně mnoho zajímavého, o čem bychom se mohli dovídat ze země našeho velkého souseda. Leč nedovídáme se o Polsku a Polácích téměř nic a když, tak co si vzpomínám, jen ta negativa o posypové soli a levné zelenině, nebo že oni si Poláci dovedli v Bruselu vyjednat lepší podmínky nežli my. Což nás štve atd…Samé mudrování…

A to je všechno, těchto několik zpráv utváří náš pohled na tu hrdou a velkou zem, která by mohla v mnohém nám být vzorem či inspirátorem. V neposlední řadě v jasné a stručné zahraniční politice, ve schopnosti vyjednávat v Bruselu pro svou zem co nejvíc, neb právě Olešnice a mohutná výstavba za evropské peníze je velmi inspirativní pro nás, kteří někdy nad Poláky ohrnujeme nos. A evropské peníze mnohdy rozkrademe tak, že nám je EU už ani nechce pro ty krádeže přidělovat.

A v neposlední řadě i postoj Poláků k tvůrčím lidem, tedy umělcům, je velmi odlišný od našeho hrubě ekonomického pohledu po listopadu osmdesát devět. U nás si přece všichni na všechno musejí vydělat sami.

V sobotu budu v Polsku a omrknu to tam a příští týden podám zprávu. (Už jsem chtěl napsat o stavu Unie—to ale dělá Barak).

Ivan Baborák, výtvarník

www.baborak.cz

P.S. Ještě mne čeká vernisáž v Jaroměři, a to také za naši bývalou královskou věnnou Chrudim a v tisku je má třetí kniha „Leguma, povídky z Chrudimi a okolí".Chrudim je krásná a má cenu pro ni něco dělat snad i těm, co kandidují, jde o to samé.