Jak vnímáte odchod papeže na odpočinek? Změní se tím něco v církvi?

PAVLA ALVAREZOVÁ, vedoucí IC a knihovny Třemošnice

Oceňuji, že někdo je sebekritický a dokáže odejít, když je ještě schopen odejít. Vážím si jeho lidského rozhodnutí. Zda se něco změní nevím. Je pravda, že vždy „vedoucí" ovlivňuje „podřízené" svoji osobností a názory. Ale zda je katolická církev natolik pružná, že se mění to nevím. Rozhodně by nějakou „modernizaci" potřebovala.

PAVEL TVRDÍK, ředitel Centra J. J. Pestalozziho, o.p.s., Chrudim

V moderní době se pontifikát bere vždy jako doživotní funkce a proto jsem překvapen rozhodnutím Benedikta XVI. Pro mne, jako nepraktikujícího křesťana, žijícího v konzumní společnosti plné korupce, násilí a lží se v podstatě nic nemění, nicméně vystupují otázky, na které nikde nenacházím odpovědi. Co se stalo? Proč zrovna teď? Komu to prospěje? Kdo má na tom zájem? Je to svobodné rozhodnutí? Jak výměna prospěje církvi?

VANDA REKTORISOVÁ, ředitelka Agrární komory v Chrudimi

Na vysoké škole v ekonomii, jsme dostali otázku, která firma je na světě nejstarší. Nikdo jsme to neuhádl a odpověď zněla, církev. Přežila kolik století a všechny režimy. Nemyslím si, že se tedy něco změní. Odchod papeže vnímám tak, že je to jen člověk a určitě na to má své právo.

ILONA VOJANCOVÁ, vedoucí SLS Vysočina

Dění v katolické církvi podrobně nesleduji. Odstoupení papeže Benedikta XVI. jsem však, pochopitelně, zaznamenala.Nemyslím si , že se tímto mimořádným počinem posledního papeže v katolické církvi něco výrazně změní.