Vzhledem k tomu, že v Chrudimi není velký výběr mezi pohřebními službami a mnozí z vás budou muset podstoupit velice smutný akt objednání pohřbu, chtěli bychom vás dopředu připravit na to, co by jste u slušné a poctivé pohřební služby sotva zažívali. Následující řádky neberte jako humornou nadsázku, je to smutná realita sepsaná se sarkasmem a ironií.
Dějství první: objednávka pohřbu
Po příjezdu do sídla firmy u smuteční síně v Chrudimi a příchodu ke vstupním dveřím na vás dýchne atmosféra osmdesátých let. Po otevření oprýskaných vrzajících dřevěných prosklených dveří vstoupíte do tmavé chodby s příšernými kachličkami na zemi. Při troše štěstí narazíte na někoho, kdo se vás nepříliš ochotně a ne příliš zdvořile zeptá „co chcete“. Když to se slzami v očích vysvětlíte, jste posazeni do kanceláře s tím, že někdo přijde.
Ovšem ta kancelář, tak to je něco! Zapomeňte na to, že budete objednávat pohřeb v důstojných prostorách. Budete posazeni na staré dřevěné židle k nízkému konferenčnímu stolečku, který vypadá, že pamatuje vpád sovětské osvobozenecké armády v roce 1968, ostatně stejně jako všechno ostatní vybavení kanceláře. Proti vám je velké špinavé akvárium, v kterém světe div se, neplavou barevné, ale černé velké ryby. Nad akváriem na poličce je výstavka vzorů fotografií a rámečků, které se umísťují na náhrobní kámen a mezi nimi portrét usmívající se ženy.
Konečně jsme se dočkali, otevírají se dveře a … Vážení čtenáři, nezděste se, pokud do dveří vkročí dáma ve věku zhruba 60 let v oranžových punčochách, nepříliš dlouhé sukni, barevné halence, ověšená zlatými řetízky, prsteny, náušnicemi a hrubým hlasem pozdraví. Vězte, že v momentě, kdy jste se před pár hodinami dověděli o úmrtí své milované osoby a v nemocnici si vyzvedli její osobní věci, je její hlas a zjev jako rána palicí do smutnými myšlenkami zaplněné hlavy.
A nemyslete si bláhově, že vám v tento okamžik bude zaměstnanec pohřební služby kondolovat! „Táááák, už jsem tady a jdeme na to.“ Najednou nevíte, zda jste si nespletli firmu a zda si ta pracovnice nemyslí, že si jdete koupit lístky do cirkusu, nebo si snad objednat exotický zájezd. Ale hned vás uvede do reálu – „na stolečku si můžete vybrat ze vzorů rámečků na parte, máte tam verše a hudbu“. Pochopitelně jste upozorněni, že nemáte moc času, protože by se mohlo stát, že přijde někdo další.
Když si tedy vyberete rámeček, verš a domluvíte se na obsahu parte, je vám vytisknut vzor. Ovšem pokud by jste chtěli nějaké zásadní úpravy, jako například okrasné písmo, vložit tam fotografii zesnulého, budete zklamáni. Dozvíte se, že počítač má omezené možnosti – můžete se pouze domnívat, že ty omezené možnosti, spíše schopnosti, jsou někde jinde. Nezbude, než se smířit s tím, co jsou vám (ne)schopni vyrobit a objednáte si 40 ks. Po chvíli si uvědomíte, že ještě několika lidem by jste rádi parte poslali, tak ještě přiobjednáte 10 ks. „No vidíte a máte to levnější, padesát je víc než čtyřicet!“ zazní hromovým hlasem z úst pracovnice pohřební služby. To si v ten okamžik připadáte jako při nákupu v Mountfieldu, kdy Béda Trávníček na kole štěstí vytočí 100% slevu a vítězoslavně zvolá: „A máte to zadarmo!“
Domníváte se, že vám před tím pracovnice sdělí cenu parte, kolik stojí 40, 50 100 ks? Nebuďte bláhoví, tady jde o byznys, je potřeba vydělat i na těch pár kouscích parte. To až na faktuře zjistíte, kolik to vlastně stálo a že by bylo lepší udělat jedno a nechat si ho za korunu okopírovat (265 Kč,- za 50 ks). A má to i tu výhodu, že by jste tam mohli zakrýt název této „skvělé“ pohřební služby.
Pak si vybíráte hudbu. Je vám předložen seznam skladeb a v ten okamžik, kdy pomalu nevíte, jak se sami jmenujete, vzpomínáte, který interpret a která skladba to vlastně jsou. Je pravda, že jsme se dohodli, že si hudbu dodáme vlastní a pozitivní na tom bylo, že to šlo, takže jsme se nedostali k tomu, že by nám ukázky skladeb byly reprodukovány. Vážně lze však pochybovat o tom, že vám bude tato možnost nabídnuta. Úspěšně jsme se vyhnuli i vnucované nabídce věnců a květin s tím, že si dodáme vlastní.
Po celou dobu vyřizování objednávky vám bude do uší a hlavy bušit rachot kladívek s písmenky do válce starožitného psacího stroje, na kterém pracovnice objednávku sepisuje. Na váš vynervovaný stav to opravdu nemá uklidňující účinek, jak si snad na firmě Vostrovský myslí. Slovní doprovod psané objednávky snad už ani nebudeme uvádět, jenom se připravte na „hele…vono by to… ale jóóóó …hele….tak to máme za sebou a jdeme na další papír…“. Je to opravdu otřesné, hanebné, na hranici vaší důstojnosti, ovšem v danou chvíli si to ani pořádně neuvědomíte, myšlenky budete mít úplně jinde.
A na to se ze strany pohřebí služby hraje. Možná si zaměstnanci myslí, že objednávka pohřbu je vlastně zábava. Pozitivním je, že po vás nebudou chtít zálohu na pohřeb. Jediný, kdo z firmy zachovává pietu, jsou ty černé ryby.
Dějství druhé: pohřeb
Přibližně dvacet minut před začátkem smutečního obřadu dovezete květiny a jdete se zeptat, jak to bude probíhat. Opět s oním „úředním“ odstupem je vám sděleno co a jak a že tedy máte jít čekat do místnosti určené pro nejbližší příbuzné. Ale v duchu si říkáte, že na vzduchu vám bude lépe, přestože s každým přicházejícím příbuzným a známým se Vám čím dál víc klepou končetiny, hlas a přes slzy nevidíte. Přichází dvouminutový akt převzetí a kontroly nazdobení smuteční síně. Chladná pracovnice vyjmenovává a odfajfkovává seznam věnců a ukazuje, že skutečně všechny jsou umístěny v síni. Tato nepodstatná procedura však dobře skryje rozpaky nad úrovní výzdoby síně. K přípravě Vás ovšem nikdo za zavřené dveře nepustí. Odehrává se tam totiž honička s věnci a květinami a nedejbože, aby to někdo viděl, či žádal o vhodnější rozmístění. Stojany na něž se věnce rozmísťují, jistě pamatují první otevření síně, změny scény a rozmístění věnců budou pravděpodobně nemožné.
Poté budete mít třeba jako my domluvenu tzv. identifikaci – opět nehezký úřední název pro poslední osobní setkání s milovaným člověkem a tak nevíte, zda být venku, uvnitř..? Není vám totiž sděleno, jak dlouho před obřadem a na jak dlouho se zesnulým můžete být – „Tady stůjte a čekejte, zavolám Vás“. A pak přijde ta „perla“ – přestože pracovnice ví, že k identifikaci jdete jako v našem případě tři, přestože vás několikrát viděla a přestože stojíte bezprostředně u dveří, které otevřela, naprosto úředním, studeným hlasem, který muselo být slyšet až na konci venkovního parkoviště, pronese pozvání k identifikaci. Jelikož jste atmosférou a slzami zcela vyčerpáni, nezmůžete se na sebemenší výhradu vůči tomuto necitlivému přístupu a jdete za pracovnicí – ovšem KUDY?!?! Prodíráte se jakýmsi úzkým skladem, pracovnou, kanceláří snad tam byly šanony, kancelářské židle – zcela přesně to nevnímáte. Nemáte zde šanci jít vedle sebe a vzájemně se podepřít, neboť v tu chvíli máte zcela zhroucený svět a nohy vás nenesou. Jako anděl spásy zapůsobil pravděpodobně řidič pohřebního vozu, který nás s pietou uvedl do místnosti s vystavenou rakví a následně velmi opatrně vyzval k ukončení osobního rozloučení. A na cestě zpět ani vlastně nebudete vědět, kudy jdete…..
Potom následuje výzva ke vstupu do rozlučkové síně, pronesená stejným způsobem, jako k identifikaci. To, že před obřadem bylo domluveno, že nejprve vstoupí zvláštním vchodem všichni rodinní příslušníci a až se usadí, otevřou se dveře pro veřejnost a ve své podstatě se otevřely oboje dveře najednou, takže členové rodiny si neměli kam sednout, to už je nepodstatné.
Dějství třetí: faktura
Vyvrcholením „služeb“ pohřební služby Vostrovský je zaslání faktury, konkrétně přiloženého výpisu placených, byť některých neobjednaných služeb. Je to pouze písemné potvrzení přístupu této firmy. Dozvíte se zde například že platíte: obřadník 200,- , mzda zaměstnanců 250,- (kterým tedy všem a za co?), čekací doba při převozu 50,- (objednali jste si ji?), úprava zemřelého (kterou jste ani neobjednali) 200,- , poštovné 50,- , stylizace parte (které jste si vlastně nastylizovali sami), telefon, telegram (hádejte kolikrát nám volali a kolik poslali telegramů?) 50,- , identifikace 150,- a tak dále. Procházet si výpis po jednotlivých položkách, to je jen pro silné nátury. Proto se raději domluvte předem, ať vám pošlou pouze fakturu, na které je číslo účtu a částka. Ve finále je totiž jedno, kolik zaplatíte, u posledního rozloučení o tom vůbec nepřemýšlíte a za jiných podmínek by jste rádi zaplatili i více. A ty vypsané položky, kde nevíte co to je a které jste si ani neobjednali, půjdete reklamovat? V duševním stavu, ve kterém jste?
Vidíte a o to tu jde. Jaký máte výběr? Pan Vostrovský má vše jistě velmi dobře spočítáno. Proč by se jeho zaměstnanci měli chovat důstojně, proč by měl investovat do slušných prostor, ve kterých nabízí svoje služby? Je to jednoduché – vždyť k němu většina z nás musí. Proto do pohřební služby Vostrovský nepřicházejte v domnění, že zde naleznete porozumění, soucit, důstojné vystupování, pomoc.
A až si půjdete pro urnu, nezapomeňte si vzít tašku, neboť pětikorunová položka za slušnou igelitovou tašku, by pana Vostrovského asi zruinovala – ačkoliv, vždyť by si to mohl naúčtovat, jenom tu možnost nenabízí. Jít potom po městě s urnou v náručí vypadá poněkud divně a necítíte se nejlépe.
Po sdělení našich zážitků známým, jsme se setkali se stejnými reakcemi. Nelze tedy tvrdit, že tato zkušenost potkala pouze nás. Zůstává tedy zásadní otázkou, jak tyto služby změnit a učinit důstojnými. Nevidíme do pozadí smluv a vztahů mezi vlastníkem obřadní síně (údajně město Chrudim) a vybranou pohřební službou, která si síň pronajímá, neznáme základní parametry výběrových řízení, způsob, jakým jsou tyto služby kontrolovány. Víme však zcela jasně, že firma podnikající v Chrudimské obřadní síni, nemá na konci cesty našich milých co pohledávat.
Apelujeme na všechny spoluobčany a zastupitele města, zaměřte pozornost na úroveň služby, která by se o Vás měla přirozeně postarat a pomoci Vám s důstojným rozloučením s milovanými osobami. Jde o kulturu v nás, která nestaráme-li se o ni, upadá.
Luboš a Michal Pešoutovi