Ahoj.

Nikdo není doma. Kdo může, utíká do přírody, nebo za kulturou do měst vzdálených, a to nejlépe tam, kde nemají signál a kde nejsou prudící blbci. To prvé ještě najdete, leč na menší koncentraci prudících lze narazit jen sporadicky. Snad dál na jih, kde se ještě rozdávají úsměvy na ulici, či na pláži.

Vypravoval mi kamarád, jak se na něho při potulce rušnou třídou v jakémsi italském městě usmívaly krasavice. On už to nemohl vydržet a vběhnul na nejbližší záchod, aby zkontroloval svůj vzhled, neb si chudák myslel, že je v obličeji špinavý, či co. Nebyl, jen ho překvapilo to, co se vám u nás málokdy může přihodit i na odlehlejším místě.

Nám v předpokoji staroby je něco takového podobno zázraku, neb v našich krajích si našinci s naštvaným obličejem prohlížejí spíše špičky svých bot a pokud byste si dovolili se usmát, pískat si anebo pobrukovat veselou melodii, jste buď zralí na psychiatrii, nebo podezřele za vodou, tudíž nebezpeční.

I když, jak mi říkal jeden skutečně za vodou, největší problém mu dělá být nenápadný, protože být okázale za vodou, vede ku závisti, která nezná hranic a vrací se zpět jako bumerang od těch, co tímto onemocněním chronicky trpí. A že jich je! Z toho logicky plyne, že se závisti nevyhýbá i rozjasněná tvář.

Zaznamenal jsem trend současné vlády, která si dala za úkol šetřit všude, kde se dá, od kancelářského papíru na ministerstvech až po náklady na zdraví našinců. Nyní zjišťuji, kolik stojí chronicky nemocní, kuřáci, nebo jenom ti s kily navíc a cifry jsou to gigantické. Zdravotnictví je díra černá, to ví každý. Proč? Neví nikdo. Kdo ví, mlčí. Připravte se na kampaň proti tlusťochům. Počítám, že budou stejně agresivní, jako byla ta proti kuřákům. A každý vyléčený kuřák vám řekne, že v jeho životě byl nejlepší relax si po dobrém a u nás tučném obědě zapálit cígo. A kde to šetření skončí, to nikdo neví. Jen aby to nedopadlo tak, že budeme všichni vyléčení a nasraní ještě víc, než jsme nyní.

Mimochodem, už by někdo mohl spočítat, kolik nás stojí stres, který vede prokazatelně k mnoha nemocem, stres z boje proti kuřákům a tlusťochům, kteří nás přece tolik stojí.

Ivan Baborák, výtvarník