PAVLA ALVAREZOVÁ, vedoucí IC a knihovny Třemošnice

To je velmi těžká otázka. Každý zaměstnavatel má svoji představu o svých zaměstnancích. Někdo nechce mladé holky před mateřskou dovolenou, někdo nechce starší, kteří se hůře učí, někdo nechce muže, ženám může zaplatit méně a všechno to je diskriminační. Ale z jejich pohledu to určitě chápu. Pokud jsem ale nezaměstnaná a jsem v některé „problémové" skupině, nelíbí se mi to. Vždy jsou minimálně dva úhly pohledu.

PAVEL TVRDÍK, ředitel Centra J. J. Pestalozziho, o.p.s., Chrudim

Nevím, jak to probíhá v jiných firmách, ale u nás si to vůbec nemůžeme dovolit. Starší uchazeči se posunuli díky pozdějšímu odchodu do důchodu do jiné pozice.

A navíc jsou pro firmu mnohem zajímavější, než čerstvá absolventka/absolvent vysoké školy. Mladí absolventi se mylně domnívají, že vědomosti získané studiem postačí, že jsou schopni podat bez předchozí praxe prvotřídní výkon.

Starší uchazeči o práci jsou mnohdy velmi schopní, zkušení, klidní, bez výrazných osobních ambicí, mladým kolegům velmi prospěšní.

V naší společnosti jednoznačně musí rozhodovat kvalita uchazeče o práci, nikoli jeho věk či pohlaví.

VANDA REKTORISOVÁ, ředitelka Agrární komory v Chrudimi

Podle mého názoru záleží na pracovní pozici. Napsat inzerát tak, aby nebyl na první pohled diskriminační, určitě jde. Přesto to ve výsledku nevylučuje nepřijetí kvůli věku či jiných hledisek. Osobně jsem se setkala s názory zaměstnavatelů, kteří na vrcholová místa upřednostňují spíše muže. Mladá žena zpravidla plánuje brzy děti, a to se nehodí. Žena s dětmi není také žádné terno děti jsou často nemocné, no a když odrostou a nepotřebují tolik péče, žena už není tak atraktivní…Zatímco kariéra mužů příchodem dětí a jejich nemocí asi moc neutrpí.