ILONA VOJANCOVÁ,
vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina
Myslím, že příroda nás netrestá, jen se nám vrací to, jak se jí vzdalujeme a přestáváme si s ní rozumět.

PAVLA ALVAREZOVÁ,
vedoucí infocentra a knihovny Třemošnice
Příroda netrestá, na to je moc moudrá J. Ale že se chováme bezohledně, to je pravda. Možná to je spíš nezodpovědně, často hloupě. Zapomněli jsme na pravidla a moudra, našich předků. Chceme jen brát a hodně, a tím porušujeme rovnováhu – harmonii. Jen se nám to vrací v případně přívalových dešťů, dlouhodobého sucha apod. Bohužel počasí nerozlišuje hranice krajů ani států, pokud se nezačneme chovat šetrně všichni, může to odnášet někdo „nevinný".

PAVEL TVRDÍK,
ředitel Centra J. J. Pestalozziho, o.p.s., Chrudim
Ano, příroda nás trestá za bezohledné chování nás všech. Pokud si člověk velmi rychle neuvědomí nebezpečí svého jednání, a bojím se, že se to nepřijde dost brzy, katastrof bude přibývat. Příroda se bude chránit očistným procesem.

VANDA REKTORISOVÁ,
ředitelka Agrární komory v Chrudimi
I tak by se to dalo říct. Hlavně ji nerespektujeme. Paměť lidí je maximálně několikaletá narozdíl od vody. Ta si pamatuje, že tudy kdysi tekla například před sto i tisíci lety. Znám případ, kdy se při výstavbě satelitního městečka vykopaly staré válečné odvodňovací systémy. Stavitelé je naprosto ignorovali, zlikvidovali a pak se noví majitelé domů divili. Paradoxně úředníci vymýšlejí projekty za velké státní či evropské peníze na evakuaci lidí ze zaplavených oblastí, kde byla výstavba špatně zvolena. Možná by bylo levnější se takovým chybám raději vyvarovat.