Covidová situace v Pardubickém kraji se zlepšuje. Po březnovém utrpení jde tak i náš region konečně pozitivním příkladem. Incidence nových případů je pod celorepublikovým průměrem, a Chrudimsko dokonce nemá žádné nakažené na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

Všechna důležitá čísla klesají, restaurace konečně čepují, kultura znovu ožívá. Naše psychické zdraví už potřebovalo slunné letní dny, které budou naplněny radostí a vystřídají šeď a strach, ať už o zdraví či o vlastní existenci. Oslavujme.

Jeden se však nemůže zbavit dojmu, že jakási euforie ze svobody, která konečně přišla, nekonečná zřejmě nebude. Po ranním vystřízlivění z oslav nad přemoženým covidem jakoby se člověk nemohl zbavit nepříjemného déjà vu. Tohle už jsme přeci jednou žili, že? Nezapomínejme.

Trauma z dlouhých covidových měsíců v oroseném moku prozatimně možná utopíme, vir jen těžko. A tak během oslav nezapomínejme na soudnost a zodpovědnost, které nás (ne)dobrovolně naučily poslední měsíce. Čekají nás totiž další dílčí bitvy, které deltou neskončí.