Ale jsou i odměny tohoto času jiskřivých nálad, které zlákaly nejednoho fotografa si zalaškovat s ojíněnými větvemi či např. naším ozvláštněným a mrazivými jehličkami zlidštěným obydlím z rodu podnikatelského baroka. Tak jsem si rýpnul lehce jízlivě.

Ale ve čtvrtek jsme měli vernisáž výstavy v chrudimské kavárně zvané Atrium Café, kavárně která nese přívlastek „s přesahem" a vskutku se panu majiteli daří čeřit kulturní chrudimský rybníček a doplňovat a organizovat besedy, výstavy, autorská čtení – když už to nedělá místní knihovna, jako jinde – módní přehlídky.

Vůbec se snaží pořádat akce komornějšího charakteru a vhodně doplňovat ty masové, typu různých i hrůzných jarmarků a jiných masově žravých potlachů. Tak zpět k výstavě.

Ta se uváděla slovy: Dva různé projekty dvou výtvarníků. Ostatně výstava se jmenuje Dva. Štěpán Málek, akademický sochař, básník, frontmen punkové kapely N.V.U. atd, neb záběr jeho kreativních zájmů je nevyčerpatelný. A já. Společným jmenovatelem byl tentokrát materiál, se kterým se artefakty vytvářely. Materiál snadno a zadarmo získatelný jménem karton.

Málek představuje komornější práce, reliéfy, koláže a formu, které říká GEOP. Jsou to sice menší práce co do rozměru, leč dělané s nadhledem, vytříbeným řemeslným zpracováním a s mistrovským výtvarným umem. Celkem třináct uměleckých děl, které stojí za zhlédnutí, či zakoupení. Neb stejně jako já i Štěpán musí platit složenky.

Já vystavuji svá někdy hravá, jindy zadumaná díla v duchu svého zaměření více graficky pojatá, někdy ironická a sem tam i „ušpiněná" barvou, či doplněná provokativní popiskou či motivem. Zajděte do Atria Café v Chrudimi, dejte si něco teplého k osvěžení a zkontrolujte nám to.

Ivan Baborák

PS: Součástí vernisáže byla ochutnávka zastudena lisovaných ovocných i bylinných sirupů firmy Jsem Pecka z Přestavlk. Třicet druhů, třicet chutí, třicet vůní. Mňam.