VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na Eduarda Beránka

Jako na moudrého, skromného a všestranného člověka otevřeného novým myšlenkám vzpomínají všichni, kteří měli tu čest poznat Eduarda Beránka.

23.10.2012
SDÍLEJ:

Lidé zapalují svíčky za Eduarda Beránka.Foto: DENÍK/Kamil Dubský

Celý svůj život zasvětil spojení vzdělání a sportu, tedy antickému ideálu rovnováhy tělesné a duševní krásy.

Ačkoliv se narodil až po válce, byl v chrudimském prostředí představitelem jakéhosi prvorepublikového odkazu. Požívaje velkého respektu svých oponentů, dokázal svým vystupováním a projevy zaujmout posluchače, zároveň však, stejně tak jako jeho politický vzor Alois Rašín, byl reprezentantem životní skromnosti a osobní zodpovědnosti. Eduard Beránek zbytečně nezasahoval do diskusí, pokud to nepovažoval za přínosné. Rozhodně nepatřil mezi ty, kteří mluví jen proto, aby mluvili. Jeho velkou předností bylo, že v rozvířených debatách spojoval, uklidňoval a dokázal najít společné a důležité body. Velmi však dbal na to, aby byla politika založena na polému, tedy svém základu sváru, a vystupoval proti falešné jednomyslnosti. Smýšlením byl vnímavým realistou, nikoliv snílkem. Eduard Beránek projevil i velkou odvahu, když se stavěl proti veškerým nekalostem, ačkoliv mu tyto postoje bohužel spíše přinášely útrapy.

Eduard Beránek inspiroval mnohé své studenty, ale i ostatní vnímavé lidi ve svém okolí. Bude vždy příkladem toho, že i na malém městě mohou vyrůst velké osobnosti. Proto vždy, když nám nebude nejlépe, vzpomeňme si na tohoto muže, který se do poslední chvíle snažil prosazovat to, co považoval za správné, který se snažil až do svých posledních dnů přispět k tomu, abychom žili v příjemnějším světě.

Svobodní Chrudim

Autor: Redakce

23.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Bára Štěrbová (3 kg a 49 cm) je po šestileté Elišce druhou dcerkou v rodině Aleny a Petra Štěrbových z Ochozi.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 21. října

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Chrudimsko – K volebním urnám přišlo během parlamentních voleb odevzdat svůj hlas 62,94 procent voličů, to je zhruba o dva procentní body nad celorepublikovým průměrem. Z 53 092 odevzdaných obálek jich nebylo platných pouze 339.

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení